Alabalık Hakkında Bilgi

Hayvanlar Alemi Murat Abi 67 views
sponsorlu reklam

Alabalık Nedir, Alabalık nerede yaşar, nasıl beslenir, özellikleri nelerdir, Alabalık hakkında veri.

ALABALIK. Omurgalı hayvanlardan kemikli balıklar takımının alabalıkgiller familyasından bir balık türü. 25-30 cm uzunluğa, 250-500 gr arasında değişebilen ağırlığa sahip olan, çok lezzetli beyaz renkte eti ile tanınan, tatlı sularda yaşayan bir balık türüdür.

Hareketli, ve yırtıcı bir yapıya sahip olan alabalık, diğer balıklardan farklı olarak sırt yüzgeçlerinin arkasında bir yağ yüzgeci taşır. Daha çok duru göl ve ırmaklarda, dibi çakıllı, soğuk ve derin sularda yaşar. Yaşadığı bölgeye göre dağ alası, nehiralası, gölalası gibi adlar alır. Bu balıkların derileri, çok ufak, sert, üzeri kırmızı-siyah benekli pullarla kaplıdır. Sırtlarının yeşil, karınlarının sarı ve gümüş renginde olması sayesinde suda gizlenmeleri kolaylaşmıştır.

Çok obur ve yırtıcı olan bu balıklar, kurt, solucan ve kendi cinsinin yumurta ve yavruları da dahil olmak üzere küçük balıkları yiyerek beslenirler, üreme mevsimi yaklaştığında ırmaktakiler ırmağın üst kısımlarına, göllerdekiler gölleri Besleyen ırmaklara göç ederler ve buralara yuva kazarak yumurtalarım içine bırakırlar.

Türkiye’de genel olarak Abant, Sapanca, Çıldır vb. göller ile yeni gelişen üretme çiftliklerinde yetiştirilmektedirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica