Boza Nasıl Yapılır?

Tarifler Murat Abi 57 views
sponsorlu reklam

Bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olan boza, günümüzde eski Osmanlı coğrafyası ile Orta Asya coğrafyasının bazı kısımlarında yapılıp tüketilir. Balkan coğrafyasından Türkiye, Kosova, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Romanya gibi ülkelerde ve Asya’dan Kazakistan, Kırgızistan kesimlerinde tüketilen bir içecektir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez içeceği boza B vitamini kaynağıdır. İçeriğindeki B vitamini sayesinde, yağların hazmolmasını kolaylaştırır. Bununla Birlikte sinirleri dinlendirir, cilt sağlığına ve tırnakların kırılmamasına yardımcı olur. Boza mısır, yulaf, arpa, çavdar, tahıl unu, pirinç gibi bir çok malzemenin ayrı ayrı mayalanarak hazırlanışından yapılmaktadır. Türkiye’de çoğunlukla bulgurdan yapılan boza, sizin de evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif.

Boza Nasıl Yapılır?

3 su bardağı bulgur
2,5-3 su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 çay bardağı boza (maya için)
Tel süzgeç

Bulguru ayıklayıp, yıkayın. Bulgurun içerisinde taşlar olabileceğinden dolayı öncelikle bulguru ayıklamanız gerekmektedir. Ayıklamanın akabinden delikli bir kap kullanarak bulguru yıkamalısınız.

Bulgurun bulunduğu kaba su doldurun ve minimum 5-6 saat bekletin. Bulgurun tümünün su içinde kalmasını sağlayacak şekilde kaba su doldurmalısınız. Bulgurun yumuşaması için suda bekletilmesi gerekmektedir.

Bekletilen süre sonunda bulguru haşlayın. Haşlanılan bulguru tel süzgeçten geçirerek suyunu alın.

4-5 kaşık şeker ve maya için alışmış bir çay bardağı boza karıştırılır. Ilık bir yer de 2-3 gün mayalanması için bekletilir. (Boza ilave edilmeden de kendiliğinden mayalanır ancak bu daha uzun süren bir işlemdir.)

Hazırladığınız mayayı sık sık karıştırmak gerekir, aksi halde tadında acıma olabilir.

Kokusu ve ekşiliği istenen kıvama gelince şekerin tamamı eklenir, vanilya konur. Tüm malzeme karıştırılarak buzdolabında muhafaza edilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica