Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmanın 6 Doğal Yolu

Kişisel Bakım Murat Abi 126 views
sponsorlu reklam

Sizinde tahmin ediceğiniz gibi geniş gözeneklerin en büyük sebebi yağlı cilttir. Bu gözenekler yağ ve ölü hücreleri biriktirerek iyice genişler. Bu da cildinizde asidite ve kayganlığa sebep olur. Bununla birlikte, ölü hücreler ve ter; mikroorganizmaların oluşturduğu enfeksiyonları engelleyen asidik bir örtü oluşturur. Esas problem, yağ miktarının anormal artarak genişlemiş gözenek oluşturmasıyla başlar. Gözeneklerin büyüklüğü, etkilenen alanın büyüklüğüne ve dokudaki yağın konsantrasyonuna bağlıdır. 6 doğal yöntemle Gözenekleri küçültmek ve bu sorunun önüne geçmek  mümkündür.

Gözenekleri Küçültmenin Doğal Yolları.

1. Salatalık Suyu

Bir salatalığın suyuna birkaç damla gül suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze sürüp  20 dakika bekleyin, sonra temizleyin. Bu uygulamayla cildiniz onarılmış, gözenekleriniz sıkılaşmış olacaktır. Bu yöntemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

2. Domates suyu

C vitamini gözenekleri temizlemekte oldukça etkilidir. Domates bol C vitamini içermesi nedeniyle gözenekleri kapatmakta çok faydalıdır. Bir domatesin suyuna biraz bal ekleyip karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin. Kuruduktan sonra ılık suyla temizleyin.

3. Elma Sirkesi

Eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırıp bir miktar pamukla temiz cildinize sürün. 5 dakika sonra yüzünüzü yıkayın, temiz bir havluyla yüzünüzü kurulayın. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yapmak ve sonrasında cildinize nemlendirici uygulamak etkisini arttıracaktır. Elma sirkesi doğal bir sıkılaştırıcı olmasının yanında cildin pH dengesini düzenlemeye de oldukça faydalıdır.

4.Kil Maskesi

Kil maskesi haftada bir kez uygulanır. Maske, uygulanacağı günden bir gün önce hazırlanmalıdır. Kil, gözeneklerden kiri ve yağı uzaklaştıp fazla yağı da emer. Gözenekleri küçültür, çünkü gözenekleri temizler.

5. Bal

Bal oldukça iyi bir cilt temizleyicidir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir miktar pamukla balı yüzünüze ovalayarak sürün. Ovaladıktan sonra 10 dakika bekleyin ve sonra ılık suyla temizleyin. Tıkanmış gözeneklerdeki kirleri yok etmek için oldukça etkili olacaktır.

6. Yumurta akı ve limon

Yumurtanın akına yarım limonun suyunu ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin, sonra ılık suyla temizleyin. Bu uygulamayı bir ay boyunca iki günde bir uygulayarak gözeneklerinizi küçültebilirsiniz. Karışımda limon suyu bulunduğundan karışım cildinizdeyken güneş ışığına direk olarak maruz kalmamalısınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica