Engelli Otomobili Hakkında Bilgiler

Otomobil Murat Abi 78 views
sponsorlu reklam

Ülkemizde temelde iki farklı engelli otomobili vardır. Ek aparat gerektirenn otomobiller ve otomatik vitesli engelli araçlar.

Engelli otomobili alabilmek için öncelikle H sınıfı ehliyet almak gerekir. Ehliyeti alabilmek için de tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurarak gireceğiniz sağlık kurulunda değerlendirtebilirsiniz. Kurul öncelikle sizin araç kullanabilir misiniz bunu inceler, ardından uygun görürse ne tür bir ehliyet alabileceğinize dair rapor verir.

Rapor sonuçları örnekler:
– ‘ H sınıfıı sürücü belgesi alabilir, bacaklarını kullanmasına gerek kalmayacak özel donanımlı otomobil kullanabilir,’
Burada anlatılmak istenen elle kumanda edilen bir araçtır.
-Otomatik vites araç kullanabilir
Bu cümlede ise herkesin kullanabileceği bir araçtan söz edilmektedir.
Hastaneden aldığınız raporun bir nüshasıyla H sınıfı ehliyet vermeye yetkili bir kursa başvurur ve gerekli eğitimleri aldıktan sonra herkes gibi sınavlara tabi tutulursunuz. Diğer nüsha ile ise (eğer ÖTV indirimi almışsanız) Araç almak için başvuru yapabilirsiniz.

Nasıl ÖTV İndirimli Otomobil Alabiliriz?
-Binek otomobiller için motorr silindir hacmi 11. 600 cm³’ü aşamaz,
-Sakatlık Dereceleri: Sakatlık derecesi % 90’ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaz, altındaa olanlar için isee “H” sınıfı sürücüü belgesini alabilmesi için; sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır.

Engelli Otomobili Nasıl Alınır ve Satılır?
ÖTV indiriminin yapılacağına dair elinizde belge olduğunda. Bu belge ilee bayiiler ile görüşebilir ve Türkiye’de binek araçlar için uygulanan E’likk ötv indiriminden faydalabilirsiniz. Aracı aldıktan sonra 5 yıl içerisinde satarsanız ise, aracı alırken ödemediğiniz ÖTV tutarını ödemek zorunda kalırsınız. Aksi hallerde 5 yıl geçtikten sonra ötv sorunu olmaksızın aracınızı satabilirsiniz. Ek olarak 5 yılın sonunda yine ÖTV indirimli yeni bir araç alabilir ve eski aracınızı isterseniz satmayabilirsiniz. Aracınız için (sadece biri) ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemezsiniz. Otomatik vitesli araçları herkes kullanabilir.

Engelli Plakası Takmak Zorunlu mu?
Hayır. bu artık bir zorunluk değil. Engellilere ait araçların park alanlarından daha rahat yararlanmaları için ”araç park kartı” oluşturuldu. H sınıfı ehliyeti bulunan engelliler, isterlerse araçları için Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri’nden kendilerine park kartı veriliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica