Evde Köpek Eğitimi hakkında Faydalı Bilgiler.

Faydalı Bilgiler Murat Abi 92 views
sponsorlu reklam

Evde Köpek Eğitimi Hakkında Bilgiler

Köpek Eğitimi

Öncelikle köpek yetiştirirken onların bizim bir oyuncağımız değil,günlük görüştüğümüz dostlarımız olarak görülmesi çok önemli bir durumdur. Dostlarımla anlaşabilme ve karşılıklı empati kurabilme, iki tarafın beklentilerinin karşılanması için gerekli olan en temel noktadır.
Köpek sahipleri çoğunlukla ekonomik durumları el vermediği için bir profesyonelden destek alamıyor. Ve dostlarını kendileri yetiştirmeye çalışıyor. Bu yetiştirme sürecinde karşılıklı anlaşmazlıktan doğan bazı sıkıntılar dostlarımız üzerinde hata davranışlar oluştururken psikoloji bozulmasına da sebep olabiliyor. İşte bu bozulmalara sebebiyet vermemek için temel eğitimde öğretilecek bazı komutlar ve ayrıntıları.

Evde Köpek Eğitimi Faydalı Bilgiler.

Oturma Eğitimi

Dostumuzla düz bir alanda yürürken karşı sana geçip önce ‘Dur’ komutunu verip durmasını sağladıktan sonra ‘Otur’ komutuyla paralel olarak eğitim kayışını hafifçe yukarı doğru kaldırırken kalçasına bastırın. Bu hareketiniz dostunuzun dik bir biçimde oturmasını sağlar. Bu komutu dostunuza öğrenene kadar her gün kısa sürelerle tekrarlayın. Komutu sorunsuz yerine getirdikten sonra eğitim kayışı olmadan da bu komutu verin. Bu aşamayı da sorunsuz geçtiği takdirde artık oturma eylemini gerçekleştirecek yetiye sahip olmuş demektir.

Evde Köpek Eğitimi Faydalı Bilgiler.

Tuvalet Eğitimi

Dostunuzu küçük yaşta aldığınızda evde tuvaletini yapması kadar doğal bir şeyin olmadığını altını çizerek ifade etmek isterim. Eğer bu durumdan şikayetçi olacaksanız şüphesiz köpek yetiştirmeyin. Çünkü siz rahatsız olacağınız gibi ona da büyük huzursuzluk vereceksiniz. Dostunuza tuvalet eğitimi vermeye başlamadan önce onun düşüncesinden ceza-ödül ikilemini çok iyi anlatmanız gerekmektedir. Örneğin siz yanındayken tuvaletini yaptığı takdirde ona ceza verirseniz,siz yanındayken eve tuvaletini yapmayabilir fakat yokluğunuzda yapabilir. Hatta siz yanında olsanız bile gizlice evin herhangi bir köşesine tuvaletini yapabilir. İdeal olarak bu eğitimi dostunuzla yürüyüşe çıktığında tuvaletini yaptığında onu ödüllendirerek başlayın. Fakat tuvaletini yapar yapmaz eve de götürmeyin. Bu onun zihninde tuvaletini yapınca eve dönme vaktinin geldiğini çağrıştırır ve tuvalet konusunda sıkıntı yaratabilir. Şöyle bir yol izlerseniz;yürüyüşünüz sırasında tuvaletini yaptığında onu ödüllendirin ve yürüyüşünüze veya oyun oynuyorsanız oyununuza devam edin. Bu davranış ona tuvaletini dışarıda yapma alışkanlığı kazandıracaktır.
Son olarak dostunuza ceza-ödül kavramında besinlerden ziyade duygularınızı aktarabilmeniz onunla çok daha iyi anlaşabilmenizi sağlayacaktır.

Evde Köpek Eğitimi Faydalı Bilgiler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica