Gripten Korunmanın Yolları

Sağlık Murat Abi 26 views
sponsorlu reklam

Güneş ışınları saolsunlar, mikropları, virüsleri öldürüyor, sıcak havasıyla bedenimizi üşütmeden yaşamamıza vesile oluyor. Fakat gelin görün ki güneş kuzey yarım küre ile vedalaştı ve yüzünü, sıcaklığını ancak 5 ay kadar sonra gösterecek. E hal böyle olunca grip  salgınları, soğuk algınlıkları, nezle, anjin kısaca üst solunum yolu rahatsızlıkları da peşi sıra yakamızı bırakmayacak. Bu kış hastalıksız bir dönem geçirebilmek için, ufacık önlemler alarak, bedeninizi virüslerden koruyabilmeniz mümkün. Gripten korunmak için yapabileceğiniz bazı uygulamaları şu şekilde düzenledik:

Gripten Korunmanın YollarıÖncelikle ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmemenizi öneriyoruz. Ellerimizle her türlü işi yaptığımızı düşünürsek, ellerin temiz olması, olası bulaşıcı bir virüsten kaçınmamızı sağlayabilir. Antibakteriyel sabun, dejentektan mendiller, hiç olmazsa bir kolonya ile gün içinde sık sık ellerimizi temizlememiz gerekiyor.

Adaçayı en şifalı bitkilerden birisi ve Anadolu topraklarında yüzyıllardır kullanılıyor. Sıcak bir suyun içine atacağınız 1 dal adaçayını 5 dakika bekletin ve demlendirin. Her sabah diş temizliğinizi yaptıktan sonra uygulayacağınız adaçayı gargarası, ağız içi boşluğunuzdaki ve boğazınızdaki bakterileri yok edecektir.

Kültürümüz samimi, içten ve dokunmadan iletişim kuramayan bir yapıya sahip. El sıkışmak yetmiyor, sarılıyor, bir de üstüne üstlük bağrımıza basıp bir süre salanlı veriyoruz karşımızdakiyle. Muhteşem ve samimi bir duygu ve tokalaşma şekli olduğu kesin ama hastalıkların transferini de bu şekilde kolaylaştırmış oluyoruz. En azından bu seromoniye kış aylarında ara verin ve sadece tokalaşmayı tercih edin.

Gripten Korunmanın YollarıGüçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa, bulaşan her hastalığı çok çabuk bir şekilde atlatabiliyorsunuz. Meysim sebze ve meyvelerinden tüketmek, bağışıklık sistemini düzenlemenin en doğru yollarından birisi aslında. Tabiat ana bu mevsimde nelere ihtiyaç duyacağımızı bildiğinden, bizlere cömertçe en doğru besini sunuyor. Yazın serinlemeye ihtiyacımız var, bu sebeple karpuz gibi muhteşem bir meyveyi tüketebiliyoruz fakat kış aylarında karpuza değil, bağışıklık sistemini güçlendiren kök bitkilere ihtiyaç duyuyor bedenimiz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler tüm kış ayları boyunca emrimize amade.

Gripten Korunmanın YollarıC vitamini de yine kış aylarında bolca bulabileceğimiz ürünlerden bir tanesi. Tüm narenciye çeşitleri C vitaminince zengin besinlerdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken C vitaminin çabucak emilebilmesi için çinko içeren besinlerle birlikte alınmasıdır. Smootie hazırlarken içine birkaç adet kabak çekirdeği eklemenizi öneriyoruz.

Sıvı alımı bir çeşit detoks uygulamasıdır. Bedeninize bulaşan virüsü bol sıvı alarak ya da sulu gıdalar tüketerek dışarı atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica