İnsan Neden Esner?

Faydalı Bilgiler Murat Abi 29 views
sponsorlu reklam

Kimine göre esnemek uykusuzluğun bir belirtisizidir, kimine göre de yorgunluğun… Çoğunlukla sabah kalktığımız zaman veya akşamları yatmak için yatağımıza girdiğimizde esneriz. Bizim için 2-3 saniyelik bir olay gibi görünse de esnemek o kadar kolay değildir.

İnsan Neden Esner?

İnsanların neden esnediği ile ilgili ortaya atılan birbirinden enteresan teoriler vardır. Örneğin insanların karşılarındaki kişileri korkutmak için esnediğini ileri devam eden bilim adamları vardır. Bir diğer önemli teori ise insanların, sıkıldıklarında esnedikleri ile ilgili ortaya atılmıştır. Yapılan enteresan bir araştırmaya göre sporcuların büyük bir kısmının müsabakaya başlamadan önce esnedikleri görülmektedir. Ya da çevremizde o an esneyen biri varsa biz de esneyebiliriz. Dolayısıyla bu iki tezi bağdaştıramayız.

İnsan Neden Esner?

İnsanoğlunun aklında olan büyük soru işaretlerinden biri de esnemenin bulaşıcı olup olmadığı. İnsanlar, şempazeler ve birkaç köpek türü için bu teori geçerlidir. Bilim adamları, bunu empati ile açıklamışlardır. Esneme ile ilgili hâlâ çalışmalarını sürdüren bilim adamları vardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica