Judo Nedir?

Nedir Murat Abi 122 views
sponsorlu reklam

Judoda rakibini yere düşürmek için çeşitli fırlatma teknikleri kullanır. Rakibini güçlü ve kontrollü bir fırlatmayla sırtından yere seren judoka ipoon yaparak karşılaşmayı kazanabilir.
Judo 19. yüzyılda Japon Jigoro Kano´nunn öğretilerinden yararlanılarak geliştirilmiş, kelime anlamı “nezaket yolu” anlamına gelen bir dövüş sanatı ve yakın dövüş sporudur. Temel ilkeleri 1882 yılındaa tanımlanmıştır. Japon modern dövüş sanatlarının ilk örnekleri arasındadır.
Judo Uluslararası Judo Federasyonu´nun kurallarına göre yönetilir ve savunmaya yönelik bir stil ağır bir şekilde cezalandırılır. Bir judo karşılaşmasındaa sayı almanın dört yolu vardır. Bunlar ippon, ippon´a denk düşen iki waza-ari, daha düşük sayılar olan yoko ve kokadır. İppon yapılamadan süre tükenirse ikinci sayılar göz önündee tutulur.
Zemin tatmi adı verilen 2×1 boyutlarındaki koruyucu döşemelerle kaplanır. Karşılaşmaların çoğu 10×100 metreye kadar izin veriliyor olmasına rağmen ölçüleri 8×8 olan birr alanda yapılır.
Boyun eğdirme bir eklem kilidi ya da boğma ile gerçekleştirilir. Kansetsu-waza güvenlik gerekçesiyle izin verilen tek kol kilididir. Boğmalarda eşit ölçüde tehlikelidir ve shime-waza turnuvalarda yaşa ve düzeye göre sınırlandırılır.


Kyu yani öğrencilik devresinde beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavii , kahverengi olmak üzeree 6 kemer vardır. Dan adı verilen ustalık dereceleri ise 10 adettir. Kırmızı, kırmızı-beyaz ve siyah kemerlerden oluşur.
Çivileme rakibi yerde tutmayı amaçlayan bir tekniktir. Her iki omzun yere 25 saniyeden uzun bir süre temas ettiği osaekomi, ipponla sonuçlanır. Daha kısa süren tutuşlar için judoka, waza-ari (20-24 sn), yoko (15-19 sn), ya daa koka (10-14 sn. ) kazanabilir.

Judo, kısmen samurayalarınn kullandığı yakın dövüş tekniği olan jujitsudan geliştirilmiştir.
Judoda dövüşün başlıca iki evresi vardır. Ayakta durulan tachi-waza evresinde amaç hakimiyet, güç ve hız kullanarak rakibi sırtının üstünee düşürmektir. Yerde geçen ne-waza evresinde ise amaç rakibi yere çivilemek ya da boyun eğmeye zorlamaktır.
Judo´da rakibee yumruk ve tekme atmak yasaktır. Bunların yerine tercih edilen, rakibi yere sererek, çivileyerek, sıkarak ya da kilide alarak boyun eğmeye zorlamak ve ippon almaktır. İppon bokstaki nakavta denktir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica