Kopernik Sistemi Nedir? Kopernik Sistemi Hakkında Bilgi.

Bilim Murat Abi 57 views
sponsorlu reklam

ptolemaios sistemi-kopernik doktrini-yermerkezlilik-yerin yıllık hareketleri. Ptolemaios sistemi üzerine kurulmuş eski astronomi Yer’in evrenin merkezinde sabit olduğunu kabul ediyordu; halbuki pythagoras’çılar, Yer’in kendi ekseni etrafında döndüğüne, Güneş’in evrenin merkezinde sabit olduğuna ve gezegenlerin Güneş çevresinde dolandığına inanıyorlardı. Ptolemaios sisteminin karmaşıklığı, Kopernik’i bu konu üzerine çekti ve daha basit bir izah aradı.
Kopernik Sistemi Nedir? Kopernik Sistemi Hakkında Bilgi.
Her şeyden önce Yer’in kendi ekseni üstünde dönmesiyle bütün yıldızların bir gündelik hareketi varmış gibi yanıltıcı bir sonuç doğar ve Yer’in ekseninin de hareket ettiği düşünülürse, ılım noktasının hareketi açıklanabilir: böylece, gökcisimlerinin hareketlerini izah etmek için Ptolemasios’un tasarladığı gök dairelerinin yarısı ortadan kalkar.

Yeni sistemini deney süzgecinden geçiren Kopernik, bu sistemle olayların çok basit olarak açıklanabileceğine inandı. Fakat, bütün tenkitleri üzerine çekti. 1610’da Galilei’nin dürbünü icat etmesi ve bundan önce Kopernik’in açıkladığı Venüs evrelerini gözlemesiyle bu tenkitler tartışılamayacak şekilde çürütüldü.

Galilei ve onun izinden gidenler, Kopernik sistemini doğruladılar ve Newton’dan bu yana en büyük geometri bilginleri bu en eski ve en pozitif hipotezin neticelerini geliştirmeye devam ettiler.

Felsefi fikir bakımından yepyeni Kopernik doktrini, yermerkezlilik tezini yıkarak, evrenbilimin, teolojiden ayrı ve bağımsız bir bilim olmasını sağladı, filozof Giordano Bruno’yu ve o zamanın daha birçok düşünürünü derinden etkiledi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica