Kapat

0-12 Ay Beslenme

beslenme

Bebeğinizin beslenme programı

Bebeklik dönemi, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir, karakterinin oluştuğu kişilik özelliklerinin temellerinin atıldığı en önemli ve hassas bir dönemdir. ilk sene bebeklerde büyümenin en hızlı olduğu zamanlardır. Büyümenin ve gelişimin en hızlı olduğu bebeklik döneminde beslenme çok önemlidir.

0-6 Ay

Bu dönemde öncelikle anne sütü tercih edilmelidir. Anne sütü bebek istedikçe verilebilir. Her bebeğe 15. günden itibaren D vitamini damlası başlatılmalıdır. Ancak doktor tarafından yeterli kilo alımının olmadığı kesinleştirilirse devam sütü (mama) verilebilir.

6. Ay

Bebek aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Bebeğin gelişimi normal ise katı gıdalara geçilir. Bebek başını direyebilmelidir ve yutkunma problemi yaratabilecek sinirsel hastalık veya kas hastalığı olmamalıdır. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile katı gıdalara geçilmelidir.

10:00

Meyve Püresi: Günde bir öğün mevsim meyvelerinden herhangi birisi püre halinde verilmelidir. Püre için tercihen cam rende kullanılmalıdır. Alerji, hazımsızlık, kaşıntı ve ishal gibi bulguların gözlenebilmesi için yeni meyveye geçmeden önce üç gün ara verilmesi gerekir. İlk günler 2-3 tatlı kaşığı meyve püresiyle başlayıp 2. haftadan itibaren miktarı 100cc’ye kadar arttırabilirsiniz.

12:00 – 13:00

Öğle öğününde 1-2 tatlı kaşığıyla başlanarak yavaş yavaş miktarı arttırarak sebze çorbası verilmelidir.

Sebze Çorbası : 4 su bardağı su, 2 orta boy havuç ve 1 orta boy patatesi tencerenin kapağını kapatarak pişirin. Ocaktan alıp tel süzgeçten geçirin ve 1 tatlı kaşığı irmik ekleyerek biraz daha pişirin. Bu çorbaya alternatif olarak 4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates ve bir tatlı kaşığı pirinci yine kapak kapalı olarak pişirebilirsiniz. Bebeğiniz bu çorbaya alıştıktan sonra farklı mevsim sebzelerini ekleyebilirsiniz. 7. aydan itibaren sebze çorbasına kıyma eklenebilir.

15:30 – 16:00

Yoğurt: İkindi öğününde (saat 15:30-16:00) 1-2 tatlı kaşığı yoğurt vererek başlayın ve zamanla miktarı arttırın. Pastörize sütten veya mamadan mayalanmış yoğurt tercih edin. Yoğurdu evde yapmak için bu tarifi kullanabilirsiniz: link

20:00

Gece yatmadan önce muhallebi verilmelidir.

Muhallebi: 1 su bardağı su, 2-3 tatlı kaşığı pirinç unu ile karıştırarak iyice pişirin. Ocaktan aldıktan sonra 6-8 ölçek mama ilave edin. Muhallebi yerine sütlü pirinçli hazır mama verebilirsiniz.

7. Ay

Bebek aldıkça anne sütüne devam edilir. Aşağıdaki programa ek olarak günde bir veya iki öğün hazır mama verilmelidir.

06:00-07:00

Kahvaltı: Akşamdan tuzu alınması şartıyla suda bekletilmiş peynir (labne peynirini tercih edebilirsiniz)

Haşlanmış yumurta saırısı

Reçel veya pekmek

Malzemeler hazırlanmış mamaya ilave edilerek ezilir. Bebeğiniz bu karışıma alıştıktan sonra yukarıdakileri ayrı ayrı vermeye başlayabilirsiniz.

10:00 Meyve Püresi

12:30 – 13:00 Bir yemek kaşığı kıyma ilave ederek sebze püresi verilmelidir.

16:00 Yoğurt

20:00 Muhallebi

8. Ay

Bebek aldığı sürece anne sütüne devam edilir.

06:00 – 07:00 Önceki ayda olduğu gibi kahvaltı

12:00 – 13:00 Öğlen sebze püresiyle devam edilir. Sebze püresinin yanında 1 – 2 adet köfte verebilirsiniz. Köfte için iki kere çekilmiş, baharatsız ve az yağlı kıyma tercih edin.

16:00 Yoğurt ve meyve püresi

20:00 Muhallebi

9 – 11 Ay

Önceki aylarda olduğu gibi bebek alıyorsa anne sütüne devam edilir. Bu dönemde önce çamur kıvamında daha sonra pütürlü püre kıvamında besinlere geçilir.

09:00 Önceki aylarda olduğu gibi kahvaltı

12:00 Sebze püresi, çorba (tarhana, yayla, şehriye), makarna, pilav veya yoğurt verebilirsiniz

16:00 Yoğurt ve meyve püresi

20:00 Muhallebi

12. Ay

Sabah Kahvaltı

Öğle Etli sebze yemeği, sebze püresi veya 1 köfte + makarna

İkindi Yoğurt + meyve püresi + ekmek (ekmek yerine 2 adet bisküvi, sütlaç veya muhallebi verilebilir)

Akşam Çorba + sebze yemeği + makarna veya pilav + yoğurt

Bir yaşından itibaren sofrada birlikte yemek yemeğe başlamalısınız. Bebeğiniz üç yaşına gelene kadar beslenme sırasında erişkin gözetimi şarttır.

Ayrıca bebekler çeşitli nedenlere bağlı olarak gün içerisinde ve gece yatma sırasında huysuzluk yapabilmektedir. Bu konu ile alakalı “Bebeklerde Huysuzluk Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?” başlıklı makalemizede bakmanızı öneririz.