Kapat

2016 Yılının En Hızlı Bilgisayarı Belli Oldu

Çin tarafından yapılan yepyeni ve diğer süper bilgisayarların güçlerini katlayanharika bir süper bilgisayar üretti. Sunway TaihuLight olarak isimlendirilen süper bilgisayar bugün en iyi 500 listesi içinde kendi kategorisinde ilk sırada yer almayı başardı.

Çin süper bilgisayar

sunway-taihulight

Sunway Tiahulight aslında Çin tarafından üretilmiş süper bilgisayarların ilk değil . Tianhe-2 isimli bilgisayar da Çin tarafından üretilmiş fakat kullanılan çipler intel tarafından üretilmişti. Şimdiki bilgisayarda ise kullanılan çipler tamamen çin tarafından üretildi. Sunway Tiahulight üretilmesi ile birlikte eskiden en iyi süper bilgisayar olan Tianhe-2 ise yeni durumda iki numaraya gerilemiş oldu.

Sunway taihulight kurulumu

Sunway taihulight kurulumu

Yeni süper bilgisayarın gücünü kabaca karşılaştıracak olur isek günümüzde intel tarafından ev kullanıcıları için üretilen bilgisayarların en iyilerinde 10 çekirdek bulunmakta. Amerikanın kendi süper bilgisayarı olanTitan (Energy’s Oak Ridge National Laboratuvarında bulunanCray XK7 sistemini kullanan) ise 560,000 çekirdek bulunuyorken TaihuLight’s 10.65 milyon adet çekirdek bulunması ile diğer bilgisayarları katlayıp çıtayı adeta ulaşılmaza çıkarıyor. Ayrıca en iyi 500 listesindeki tüm bilgisayarların gücünü toplarsak Taihulight gücünün sadece lık bir kısmına karşılık gelmekteler.

Ayrıca süper bilgisayar üretme de ABD ile Çinin ne denli bir yarış halinde olduğunu anlamamız açısından da Top500 listesindeki bilgisayarların 167 tanesi çine 165 tanesi de ABD ait olan bilgisayarlardan oluşmakta.

Bu yenilginin üzerine ABD bir anlamda intel yakın zamanda yeni bir süper bilgisayar açıklayacak gibi.

“2016 Yılının En Hızlı Bilgisayarı Belli Oldu” üzerine 1 yorum

  1. xFactoria says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam