Kapat

2019 Yılının Popüler Diyetleri Ve Zayıflama Yöntemleri

Geride bıraktığımız 2019 yılında bir çok diyet ve zayıflama yöntemleri paylaşıldı. Sizler için 2019 yılının popüler diyetleri ve kilo verme yöntemlerini bir araya getirdik.

2019 Yılının Popüler Diyetleri

Ketojenik Diyet

Yıllardır epilepsi tedavisi için kullanılan ketojenik diyetin diğer kullanım alanları araştırılmaktadır. Bu diyette karbonhidrat miktarı azaltılıp, yağ miktarının yükseltilmesiyle yapılmaktadır. İnanılmaz gibi gelse de bu diyet tipinde, vücut yakıt olarak biriktirdiği karbonhidratları değil, onun yerine yağların kullanmasını sağlar. Hindistan cevizi, avokado, yağlı tohumlar (keten vb.),  zeytinyağı ve balık gibi sağlıklı kabul edilen yağ kaynakları, diyette kullanılacak genel yağ miktarının fazla olması açısından rahatça kullanılmaktadır.

 

Atkins Diyeti

Bu diyet ve beslenme yaklaşımları, düşük karbonhidrat içeren bir diyet listesi desteğiyle, vücut bulunan insülin seviyelerinin kontrol altına alınmasıyla gerçekleştirilir. Yüksek miktarda tüketilen  karbonhidratlar yüzünden, vücutta insülin seviyeleri hızla yükselip düşmektedir. Yükselen insülin  vücut için  tüketimi gerçekleştirilen besinlerden gelen enerjiyi depolanmasını tetiklemektedir. Bu nedenle vücutta  depolanan yağları kullanmaya  az meyilli bir hal alır. Bu yüzden bu diyeti uygulayan kişiler, diledikleri kadar yağ tüketirken, karbonhidrattan kaçınırlar. Zayıflama yöntemleri kategorisinde sıkça tercih edilen bir diyettir.

 

Akdeniz Diyeti

Güney Avrupa, Girit, Güney İtalya ve Yunanistan’ın  beslenme alışkanlıklarını temel alarak uygulanan bir diyet programıdır. Akdeniz Diyeti, bitkisel temelli besinleri,  taze meyveleri tatlı kategorisinde, tam tahıllı besinleri,  yağlı tohumları ve zeytinyağını yağ grubunda  görürken; yoğurt ve peyniri süt grubu kategorisinde önemli kaynak besinler olarak görmektedir.  Bu diyette yeteri kadar  balık, bir iki gün kümes hayvanları, haftada üç dört gün  yumurta, az  miktarda kırmızı et ve hatta çok az miktarlarda şarap tüketimi de mevcuttur. Akdeniz Diyeti dünyada diyet üzerine en fazla çalışma yapılan türdür. Saptanan sonuçlar, bu diyeti uygulayan  kişilerin  hayat standartlarını, yaşam kalitesini arttırdığını ve hastalık riskini en aza indirdiğini göstermektedir.

Weight Watchers Diyeti

Bu diyet programı, kilo kaybına odaklanarak egzersiz programı ve destek ağıyla ilerleyen bir diyet yaklaşımıdır. Weight Watchers şirketi  60’lı yılların ortasında belirli miktar kilo veren ardından  tekrar almaktan çekinen bir ev hanımının çalışmalarıyla kurulmuştur. Bu diyet yöntemini uygulamayı düşünen kişiler, fiziksel olarak programlara katılım sağlayabilir ve toplantılara katılabilir veya online olarak destek alabilirler.  Bu katılım yöntemleri katılımcı birey  için oldukça fazla eğitim ve destek hizmeti sunmaktadır. Kilo verdiren diyetler listesinde başı çekmektedir.

 

South Beach Diyeti

Mesleği kardiyolog olan Dr. Agatston ve beslenme uzmanlığı yapan Marie Almon birlikteliği ile  başlatılan bir diyet programıdır.  Ana fikri yavaş emilen karbonhidrat türlerinin tüketilmesi ve rafine olmayan ürünlerin tüketilmesi yoluyla insülin direnç seviyelerinin kontrol altında tutulmasına dayanır. Bu diyet türünün çıkışı, Amerikan Kalp Birliği’nin destek sağladığı,  yüksek karbonhidrat ve düşük yağ içeren diyetlerin, sağlıklı bir diyet  yaklaşımı olmadığını düşünülerek 90’lı yıllarda başlatmıştır. Dr. Agatson, düşük yağ içeren  diyet listelerinin uzun vadelerde etkili olmadığına inanmıştır.

 

Raw Food Diyeti ( Çiğ Beslenme)

Raw Food Diyeti, çiğ beslenme olarak da bilinir. Tamamen bitkisel kaynaklı, hiçbir işlem görmemiş olabildiğince organik besin ve içecek türlerinin tüketilmesini temel alan diyet programıdır. Bu diyeti uygulayan bireylerin inancına göre, bir insan günlük tüketmesi gereken besin miktarının  ¾’ü çiğ besinlerden oluşmalıdır. Bu diyeti uygulayan bireylerin büyük çoğunluğu aynı zamanda vegandır.  Bu diyeti uygulayan bireyler dörde ayrılır: raw veganlar, raw vejetaryenler,  raw omnivorlar ve raw karnivorlar.

 

Zone Diyeti

Her öğünün  %30’unun yağlardan, %40’ının karbonhidratlardan ve %30’unun proteinlerden alınmasını hedefleyen  diyet programıdır. Ayrıca kandaki insülin seviyelerini kontrol altında tutulması gerektiğine odaklanmaktadır. Bu  sayede diyetin  doğru uygulanması neticesinde diğer diyet programlarına kıyasla daha başarılı bir kilo kaybı ve ardından kilo kontrolü sağlanacağı düşünülür. Bu diyet 2019 yılının popüler diyetleri arasında gösterilmektedir.

Buna benzer Sağlık konularını sitemizden takipedebilirsiniz.

 

“2019 Yılının Popüler Diyetleri Ve Zayıflama Yöntemleri” üzerine 4 yorum

  1. Sadraf says:
  2. saLsa says:
  3. onurbesen says:
  4. EmrhnBLKC says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam