Kapat

2020’nin En zeki İnsanları

Zekanın, öğrenilmiş bir yetenek değil ilahi bir armağan olduğu düşünülmektedir. Birinin zekasını değerlendirebilmek öznel bir durum olabilir, ancak bazı insanların dehası yadsınamaz;karmaşık olay ve durumlara çok kolay ve hızlı çözümler bulabiliyorlar. İşte 2017’nin  en zeki insanlarına bir  göz atalım!

Grigori Perelman

Grigori Perelman

Perelman, saygın bir matematikçidir, 1966’da Sovyetler Birliği’nde doğdu ve bugün dünyanın yüzünde en akıllı adam olarak kabul edildi. İnanılmaz derecede yüksek IQ’su 238 puan! Ve özellikle, dünyaya yaptığı büyük katkılar Thurston’un Geometrizasyon Tahminini kanıtlamaktı; 1904’te önerilen ve en önemli matematik hipotezlerinden biri kabul edilen ünlü Poincaré Tahmini’ni çözmek mümkün oldu.

Terence Tao

Terence Tao

Terence Tao, 1975 yılında doğan Avustralyalı bir matematikçidir. Halen, inanılmaz bir IQ 230 puanla en akıllı insanlar arasındadır. 20 yaşında doktorasını bitirdi . Princeton Üniversitesi’nde; 24 yaşındayken kuruluşundan bu yana en genç  profesör olarak UCLA’ya katıldı. Bugün harmonik analiz, kısmi diferansiyel denklemler, katma kombinasyon, rastgele matris teorisi ve analitik sayı teorisi üzerinde çalışıyor.

Christopher Hirata

Christopher Hirata

Christopher Hirata 1982 doğumlu ve aynı zamanda bir çocuk dahi sayılan bir fizikçidir. Mars’ı fethetme misyonunda NASA’da 16 yaşından beri çalışıyor.  Princeton Üniversitesi’nde 22 yaşında doktorasını bitirdi ve IQ 225 puan . Halen CIT California Institute of Technology’de astrofizik çalışmaları yapıyor.

Kim Ung-Yong

Kim Ung-Yong

Kim Ung-Yong , 1962 doğumlu bir Koreli olup, Şu anda, inanılmaz IQ’su 210 puanla en akıllı insanlardan biri olarak görüyor. Dahası, üç yaşındayken zaten Hanyang Üniversitesi fizik derslerine giriyordu; ve daha sonra, yedi yaşında, Birleşik Devletler onu NASA ile işbirliği yapmaya davet etti.

Gary Kasparov


Gary Kasparov

Gary Kasparov, Rusya-Hırvat Grandmaster satrancı eski Dünya Satranç Şampiyonu olup, pek çok kişi tüm zamanların en iyi satranç oyuncusu olarak düşünüyor; Magnus Carlsen tarafından 2013’te geride bırakıldı. 190 puanlık yüksek IQ’suna ek olarak, satrançın üstadı olarak da biliniyor ve 2003’te saniyede 3 milyon hamle hesaplayabilen bir makine tarafından yenilgiye uğradı.

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen 1990’da Norveç’te dünyaya geldi ve şu anki Dünya Satranç Şampiyonu. Garry Kasparov’dan sonra tarihin en genç ikinci satranç şampiyonu oldu.

 

Andrew Wiles

Andrew Wiles

2017 yılının en akıllı 10 listesinde bir sonraki 1953 yılında doğan İngiliz matematikçisi Andrew Wiles’dır. IQ’su 170 puandır .

Judit Polgár

Judit Polgár

Judit Polgár, satrançta en iyi kadın oyuncudur. 1976 yılında Macaristan’da doğdu. IQ’su 170 puan  olan Judit, Garry Kasparov’a karşı bile bir maç kazandı ve 15 yaşında Grand Master ünvanını elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam