Kapat

3G ile 4.5G arasındaki farklar

Pek çok kimse 3G’nin ne olduğunu bilmezken şimdi herkes bir 4.5G türküsü türküsü tutturmuş gidiyor. Beklenen gün yaklaştıkça sim kartların ve telefonların 4.5G teknolojisine uyumlu olup olmadığı uyumlu değilse neler yapmak gerektiği en çok konuşulan konular arasında üst sıralarda.

Önce 3G neydi 4.5G ne olacak onu açıklayalım. 3G, cep telefonundan veya bilgisayardan hızlı internet bağlantısı sağlayan ve birçok servis hizmeti sunan üçüncü nesil mobil iletişim altyapısına verilen genel addır. 4.5G ise  daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetidir.

Tanımlara bakılınca aradaki farkın hız olduğu hemen ortaya çıkıyor. Şöyle ki mobil cihazı ile oyun yüklemek isteyenler bu işlemi 3G’de yaklaşık olarak 3 dakikada gerçekleştiriyordu, 4.5G’de ise aynı oyun 15 saniyede inecek.

10 dakikalık bir videoyu 3G ile 3 dakikada indiriyorduysak 4.5G ile artık bu süre sadece 2 saniye olacak. Ben mobil cihaz üzerinden HD kalitesinde film izlemek istiyorum diyorsanız 3G ile 1 saatte indirdiğiniz HD bir filmi 4.5G ile artık 6-7 dakika gibi kısa bir sürede indirebileceksiniz.

Yani seyahatlerinizde karayolunu kullanmak yerine hava yolu ulaşımını tercih etmek gibi bir durum 4.5G ile internet keyfi sürmek. Bunun için yapmanız gereken şey ise cep telefonunuzun ve sim kartınızın 4.5 G ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek.