Kapat

5G Teknolojisi Geliyor!

Uzun çalışmalar sonucunda, birkaç seneye kadar 5G teknolojisinin Türkiye’de de kullanılabilir bir durum haline dönüşmesi bekleniyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konu da “4G ile zaman kaybetmeye gerek yok, 5G teknolojisine geçiş yapalım!” açıklaması yaptı.

Türkiye, bu durum da en erken 2020 yılında 5G teknolojisine geçiş yapabilecek. Bu açıklamalardan ve sosyal medya da devamlı 5G haberleri dönmesinden dolayı da birçok kişi, Google üzerinden 5G’yi araştırdı ve 5G’nin faydalarını merak etti! Biz de, sizler için 5G ile beraber bizleri neler bekliyor? Bunları derledik!

Türkiye, henüz 4G ile yeni tanışmışken, 5G teknolojisine nasıl ayak uyduracak bilinmez fakat uzmanlar 5G teknolojisinin aktif bir şekilde kullanabilmesi açısından 2020 yılının beklenmesini ön görüyor!

AB, 5G için 700 milyon Euro’luk bir bütçe ayırdı! Avrupa ülkelerinde bu çalışma devam ediyor! özellikle AB ve Güney Kore arasında ki 5G üzerinde yapılan anlaşma imzalandı ve anlaşma kapsamında da 700 milyon Euro’luk yatırım ile artık uzay çağını yakalamamız bekleniyor!

5G Teknolojisi Geliyor!

Peki, 5G’nin avantajları neler?

  1. Çok hızlı olacak!

Samsung, 5G denemelerini uzun dönemdir yapan bir firma! 2020 yılında 4K filmleri bir kenara bırakarak, 8K filmler izlemeye başlayacağımızdan dolayı, bu sistem için de 5G çözünürlüğün şart olduğunu da gözden kaçırmamalıyız! Bu sistem de kolaylıkla 5G tarafından karşılanacak!

  1. Kırılıp, dökülme ihtimalleri söz konusu olmayacak!

Birçok kişi güvenilirlik sorunları ile alakalı merak içerisindeydi. 5G teknolojisi ile beraber artık” bozulmayan bir ağ yapısı” söz konusu olacak! 2014 yılının ortalarında yapılan testler neticesinde 5G’nin “son derece yüksek güvenilirlik” maddesi ön görülmüştü.

 

Gecikme süresi sadece 1 milisaniye olarak hesaplanmış durumda. Bu da 4G’nin 50 katı daha verimli olarak görülüyor! Bağlantı güvenilir olmasından kaynaklı da pek çok kişinin internet ihtiyacı artık daha net sağlanacak!