Kapat

Aamir Khan Kimdir?

Aamir Khan, 14 Mart 1965’te Bandra, Mumbai, Hindistan’da doğdu. Ailesi, uzunca süredir Hindistan flm pazarında bulunan oldukça muhafazakâr Müslüman bir aileydi. Aamir’in ekrandaki ilk imajı, amcası Nasir Hussain’in Yaadon Ki Baaraat (bir973) adlı yapımında, filmin girişinde görünüp kaybolmasıydı. Sonra Madhoshi (bir974) filminde çocuk oyuncu olarak yer aldı. Çok sonra Holi (bir984) filminde hem arkadaşı hem de sonradan yönetmen olacak olan Ashutosh Gowariker ve Naseeruddin Shah ile birlikte yer aldı. Hemen ardından Maharashtra’nın tenis şampiyonu oldu.

 

İlk sinema filminden kısa süre önce Aamir, mahallesinden bir kadın olan Reena’ya âşık oldu. Reena’nın ailesi Hinduydu ve Aamir’in ailesinin Müslüman olması problemlere sebep olduğu için çift gizlice evlendiler. Aamir 1988 senesinde ilk sinema filmi Qayamat Se Qayamat Tak’da (QSQT) (bir988) başrolde oynayıp hızlıca bir yıldız olunca, evliliklerini dünyaya açıkladılar. Film oldukça oldukça başarılı oldu ve Hindistan’daki sinema trendini aksiyon merkezli şiddet içeren filmlerden aile merkezli romantik müzikal filmlere çevirmeyi başarmıştı. MPK (bir989), HAHK (bir994) ve DDLJ (bir995) bu filmlerin örnekleri oldular. İkinci filmi, kısa bir sanat filmi olan Raakh’da (bir989) ilk filmindeki aşık çocuk rolünden tamamıyla zıt bir rolde yer aldı ve bu performansıyla National Film Ödüllerinde özel jüri ödülünü aldı. Sonrasında da Hindistan’da oldukça oldukça başarılı ve değişik rollerde de oynayabilecek bir oyuncu meydana geldiğini kanıtlayan pek çok filmde oynadı. Dil (bir990), Dil Hai Ke Manta Nahin (bir99bir), Daulat Ki Jung (bir992), Jo Jeeta Wohi Sikander( 1992), Hum Hain Rahi Pyar Ke( 1993), Parampara (bir993), Andaz Apna Apna (bir994), Baazi( 1995), Rangeela (bir995), Akele Hum Akele Tum (bir995), Raja Hindustani (bir996), Ishq (bir997), Earth(bir998), Ghulam (bir998), Sarfarosh (bir999), Dil Chahta Hai( 200bir), Lagaan -(200bir), Mangal Panday-(2005), Fanaa-(2006) ve Rang De Basanti (2006) bunlardan bazıları.

2007’de Taare Zameen (2007) adlı filmin yönetmenliğini yaptı. Film oldukça iyi eleştiriler almasının yanında gişede de başarı elde etti. QSQT, Lagaan, Dil Chahta Hai, Range De Basanti, Jo Jeeta Wohi Sikander ve Andaz Apna Apna gibi pek çok filmi Hindistan sinemasının kült filmlerinden sayılır. İlk eşinden Aralık 200bir’de boşandı ve Aralık 2005’te Kiran Rao ile evlendi. 2008’de ilk dünya sinemasına açılan aksiyon filmi Ghajini’de (2008) rol aldı. Film hem Hindistan’da hem de bütün yeryüzünde iyi eleştiriler alıp gişe rekorları kırdı. Bu rekor çok geçmeden, yine Aamir’in yer aldığı dünya çapında ünlenen ve beğenilen komedi filmlerinden 3 Idiots (2009) tarafından kırıldı.

Aamir’in, diğer oyuncular aynı sürede dört ya da beş filmde çalışırken, tek seferde tek filmde çalışma trendini başlatan ilk oyuncu olduğu söyleniyor. Ayrıca Aamir’in Filmfare, Star Screen vb. gibi popüler sinema dergi ödüllerinde, güvenilirlik ve şeffaflık meydana gelmediği gerekçesiyle görünmediği de bilinir. Yakın sürede Aamir, Hindistan hükümeti tarafından üçüncü maksimum Padama Bhushan sivil olur ödülüne layık görüldü.

Metodik bir oyuncu olan Aamir Khan’ın karakter skalası inanılmaz olmaya devam etmektedir. Karakter çeşitliliği ve değişik karakterleri ekrana inanılır şekilde yansıtabilmesi amacıyla Aamir bugün, hem en büyük süperstarlar arasında hem de Hint sinemasının en güzel oyuncuları arasında sayılıyor.