Kapat

Adet Döneminde Özbakımın Sırları

 adet döneminde kişisel bakım , adet döneminde hijyeni sağlamak için , adet dönemindeyken neler yapılmalıdır , adet sancıları hakkında

Adet kanaması boyunca hazır pedlerin kullanılması yararlıdır. Hazır pedler sayesinde iç çamaşırı ve giysilerde temizlik ve kuruluk sağlanır, Zaralı mikropların üremesi, kötü kokuların oluşması önlenir. Bez ya da pamuk bunları yeterince sağlayamaz.

Ayrıca pedler kullanım kolaylığı sağlar. İç çamaşırlarının içine yerleştirilir. Kirlenen ped, naylon poşetlere konarak çöpe atılır. Pedlerin tek kullanımlık olduğu akılda tutulmalıdır. Kullanılmış pedlerin çöp dışında bir yere atılması çevreye zarar verir. Örneğin; tuvaletleri tıkar. Bu nedenle genç kızlar kullandıkları pedleri naylon poşete koyarak çöpe atmalıdır.

Bez kullanıldığında, yıkayıp kaynatarak tam temizliği sağlamak, sonrasında da ütülemek gerekir. Bu nedenlerden dolayı bez yerine hazır pedleri kullanmak her zaman daha kolay, daha ucuz ve her şeyden önce daha sağlıklıdır. Adet günlerinde kendini temiz hissetmek kendine duyulan güven açısından önemlidir. Bu nedenle yedek ped bulundurmaları da uygun olur.

Adet kanamasının ilk günlerinde hazır pedleri 3 saatten fazla kullanmamak gerekir. Kanamanın hafiflediği 3.-4. Günlede, hazır ped 4-6 saatte bir değiştirilir.

Özellikle spor yapıldığında ya da yaz aylarında daha sık ped değiştirmek gerekir.

Adet kanamasının olduğu günlerde, her gün ılık suyla duş ya da su dökünme şeklinde banyo yapmak sağlık açısından yararlıdır. Banyo, hem kötü kokuların oluşmasını hem de zararlı mikropların üremesini önler. Sıcak banyo, adet sancısını azalmasına da yardımcı olacaktır .

Adet kanamasının olduğu günlerde, ılık suyla duş ya da su dökünme şeklinde banyo yapmak sağlık açısından yararlıdır. Banyo, hem kötü kokuların oluşmasını hem de zararlı mikropların üremesini önler. Sıcak banyo, adet sancısının azalmasına da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam