Kapat

Ağız Yarasının Sebepleri ve Çareleri

Herkese Merhaba,
Günlerdir mücadele ettiğim, beni hayattan soğutan, yemek yememden tutun da gülmeme kadar etkileyen durumdan bahsetmek istiyorum size. Ayrıca herkesin başı dönem dönem bu tip ağız içinde çıkan yaralarla beladadır diye düşünüyorum. Hal böyle olunca bu ağız yarası nedir, neden çıkar, sebepleri nedir ve nasıl müdahale edebiliriz onları kısaca anlatacağım size.
  Ağız yaraları; tıbbi olarak aft olarak nitelendirilir ve sadece ağızda değil dil, diş eti, yemek borusu ve dudak içlerinde de oluşabilir. Çıktığı bölgeye ve büyüklüğüne göre insanların yaşantısını belli bir süre olumsuz etkilemektedir. Baktığınız zaman beyaz ya da sarı renkle çevrili halkalar şeklinde olurlar. Büyüklükleri 1-2 mm’yi geçmez. Geçtiği durumlarda hafife alınmaması gerekir.
Bu yaralara neden olan normalde de ağız içinde yaşayan Candida albicans mantarlarıdır. Fakat bağışıklık sisteminiz zayıfladığı durumlarda bu mantarlar yok edilemediği için vücut bu ağız yaraları ile sinyalini size verir. Tabi ki ağız yaralarının tek nedeni bu mantarlar değil. Aşırı antibiyotik kullanımı, bazı vitaminlerin eksikliği, stres, yorgunluk, yüksek ateş -ki bu
  En güzel tedavi yöntemi, ağız içi gargaralar ve yaranızın şiddetine göre doktorunuzun tavsiye edeceği antibiyotikler olabilir. Ayrıca benim de ilk defa denediğim süspansiyon şeklinde ki ilaçları da yaranın olduğu bölgeye damlatarak tedavi edebilirsiniz. Doğal yöntemleri uygularım derseniz de eczanelerde satılan bu grup ilaçları da alabilirsiniz. Fotoğrafta gördüğünüz karadut ise bu yaranın tek ilacı.
Yaralı dönem boyunca yemek yerken daha dikkatli olmanız önemli konu. Küçük lokmalar şeklinde ve yavaş yavaş yemenizi şiddetle öneriyorum. Zira bazen hızla davranıp, yarayı ısırıp, acınızı daha da artırmanız olası.
  Böyle bir rahatsızlıkla karşılaşmamanızı dileyerek yazıma burada son veriyorum, sevgiler (;

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam