Kapat

Ağustos Böceği Hakkında Bilgi.

Ağustos böceğinin yaklaşık olarak 2000 çeşidi bulunur. Oldukça fazla olan bu tür özellik olarak birbine benzer. Ağustos böceklerinin dişileri yapraklara yumurta bırakır ve Ağustos aylarında bu yumurtalar kırılarak yeni canlılar meydana gelir. Aynı zamanda toprak altında yaşayabilen bu böcekler oldukça çalışkan hayvanlardır. Yapılan bir araştırmaya göre ağustos böcekleri toprak altında 20 yıla yakın bir süre ömürlerinin olduğu saptanmıştır. Yaşamlarının çoğunu toprak altında geçirirler toprak üstüne bu süre oldukça az bir zaman dilimini kapsar. toprak üstündeki ömürleri genellikle haftaları geçmez. Toprak altında yaşadıkları dönemlerde bu canlıların kanatları bulunmamaktadır. Ancak toprağın üstüne çıktıklarında kanatlanma işlemleri çok hızlı gerçekleşir.

 

Erkeklerinin karınlarının altı, sağlı sollu gergin bir zarla örtülüdür.Bunlar bir çift ses çıkarma organıdır. Yani ağustos böceklerinin kulakları karınlarında yer almaktadır. Karnın tabanında, kas kasılmalarının etkisiyle şekil değiştirmiş kutikula plakları bulunur. Bunlar saniyede 300-900 kez çatırdayarak duyduğumuz sesleri üretirler. Ağustos böceklerinin sadece erkekleri ötmektedir. Dişilerinde ses çıkarma organı bulunmamaktadır.

Ağustos böcekleri geceleri pek nadir görülürler. Bu esnada çekirge ile karıştırılmaları oldukça doğaldır. Ancak renkleri bakımından da farklılık gösterirler. Bu konuda bir uyarıda bulunmakta fayda vardır: Ömürleri çok kısa olan ve hiç bir zararı bulunmayan bu hayvanlara zarar vermemek gerekir. Doğanın çeşitliliği bakımından harika bir görüntü ve sese sahip olan bu canlılar yaz aylarında bizlere çıkardıkları sesler ile huzuru sağlayabilir. Geceleri yıldızların altında yatarken onların sesleri duymak ruhumuzu dinlendirebilir. Bu açıdan ağustos böceklerine zarar vermemeliyiz.