Kapat

Akbaba Hakkında Bilgi

Akbaba ülkemizde hemen hemen hiç göremediğimiz belki yalnızca hayvanat bahçelerinde rastladığımız yırtıcı kuş türlerinden bir tanesidir.

Akbabanın en mühim özelliği leş yiyen kuş türlerinden olmasıdır. Ve leş yiyen kuş dendiği zaman ilk akla gelen kuş olmasıdır.

Akbabaların leş yeme özelliğinden dolayı ülkemizde ve yeryüzünde akbabalar ile ilgili deyimlerde bulunmakta ve son zamanlarda de sık kullanılmaktadır. Hatta bazı kişileri bazı davranışlarından dolayı rencide etmek anlamında Akbaba gibi insan tabiri kullanılmaktadır.

 

Akbabanın özellikleri nelerdir?

Akbabalar şekil itibariyle kocaman kuşlardır.

Başlarında tüy yoktur başka bir deyişle başları keldir.

İri ayaklara sahiptirler.

Tırnakları yırtıcı kuş tırnağından ziyade yassıdır.

Gaga kısmı kalın ve güçlüdür.

Akbabaların görme duyuları iyi olmasına karşı işitme duyuları yalnızca bazı türlerinde iyi düzeydedir.

Akbabalar leş yiyen hayvanlar olsada arada sırada canlı avlarıda yerler.

Akbabalar yeryüzünde pekçok yerde hayat alanı bulmasına karşın Avustralya ve Okyanusya adalarında yaşamazlar.

Akbabaların uzunca ve geniş kanatları vardır bu sayede gökyüzünde saatlerce süzülebilirler. Süzülme şekli yuvarlak çizerek başka bir deyişle dönerek olmaktadır.

Akbabalar genellikle bir hayvan bulduklarında bunu toplu olarak yerler hatta akbabaların bir özellikleri varki dikkat çekici bir özellik bir yiyecek bulduklarında önceliği kocaman ve gagası kuvvetli olan akbabaya öncelik tanımalarıdır.

Akbabalar sarp kayaların üstünde ağaçların tepesinde hatta yerlerede yuva yaparak yaşayabilirler.

Akbabalarda üreme nasıldır?

Akbabalar tüm kuşlarda olduğu gibi yumurtlayarak ürerler bir dişi akbaba senede 1-2 yumurta yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar. Kuluçka müddetleri ortalama 2 ay (7-8 hafta) civarındadır.

Akbabalar tekeşli hayvanlardır Tekeşli üreme özelliğindedir.

Akbabaların çeşitleri ve büyüklükleri nedir?

Akbabaların pekçok türü olmakla beraber en mühim türleri şunlardır:

Akbabaların ayrımı yapılırken Yepyeni Dünya ve Eski dünya akbabaları diye ikiye ayrılmıştır. Akbabaların bu şekilde ayrılmasında neden muhtemelen Yepyeni kıta olarak adlandırılan Amerika ve öbür kıtalarda hayatını sürdüren akbabalar olarak sınıflandırılmıştır.

Amerika Siyah akbabası: Yepyeni dünya akbabası olarak adlandırılır. Kuzey ve Güney Amerika kıtasının belli bölgelerinde yaşarlar. Minik bir akbaba türü olup genel itibari ile 50-60 santimetre uzunluğundadır.

Kral Akbaba, Yepyeni dünya akbabasıdır. Tahmini boyları 70 santimetre civarındadır. bir,5-2 metre civarın bir kanat açıklığı vardır.

Kızıl Akbaba, Eski dünya akbabasıdır. Avrupa ve Afrika’nın bazı yerlerde yaşarlar. Ülkemizdede hayat alanı bulan bir türdür. Kayalıklarda yaşar.

Kara akbaba, Geniş bir bölgede hayat alanı bulan bir akbaba olup, Akbaba türleri içerisinde en iri olanıdır diyebiliriz. Boyları tahmini olarak bir Metre ile bir,2 metre arasında değişir. Kanat açıkılğı tahmini 2,5 metre ile 3 metre arasındadır. Ağırlıklarıda ortalama 7 kg ile 13 kg arasında değişiklik göstermektedir.

Mısır akbabası, Bu akbaba türü ülkemizde en fazla bulunan akbaba türüdür. Avrupanın, Hindistanın ve Afrikanın bazı yerlerinde yaşarlar.

Akbabaların en yaygın türleri bu türlerdir.