Kapat

Akrep Hakkında Bilgiler

Binlerce  yıl önce yaşayan ataları ile aynı görünüşte olan Akrep anatomik olarak değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelebilmiştir. Akrep ağız yapısı itibarı ile yakaladığı avını uzun sürede ancak yiyebilir. Akrebin öne doğru çıkmış ağzı, iki ana gözün hemen altında yer alır. Akrep avını ağzından salgıladığı asitler ile parçalayıp, küçük parçalara ayırır ve daha sonra yer. Akrep avını yakalarken iki tane kıskacından yardım alır. Bu kıskaçlar üzerinde ince kıllar vardır. Gece avlanan akrepte bulunan bu ince kıllar çok duyarlıdır ve mikroskop yardımı ile ancak görülebilir. Bazı bilim adamlarının akrepler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, akrepte olan bu kılların mor ötesi ışınları, ultrasonik dalgalar gibi insanların algılayamadığı dalgaları bile algıladığı söylenir. Akrebin karın bölgesinde yürümesini sağlayan 4 tane ayağı vardır.

Akrep Hakkında Bilgiler

 

Akrep sokması hayati tehdit oluşturabileceğinden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Akrep sokan yerin 4-5cm üzeri sıkıca bağlanır ve kalbe giden kan akışı yavaşlatılır. Akreplerin arka kısmında bir iğne ve iğnesinin biraz geri kısmında kaygan bir torbada akrebin zehri vardır. Bu torbayı çeviren akrebin kasları, kuyruk spiral şeklini almasıyla kasılır ve zehrini püskürtmeye hazırlanır. Dünyada en zehirli akrep türleri, Ortadoğu, Meksika ve Kuzey Afrika’da bulunur. Sahra’da yaşayan Androctonus australis türü akrep çok zehirlidir. Bu akrep insanı zehirlerse 5 saat gibi bir süre içerisinde öldürür. Akrep zehiri insanın solunum sistemini felç eder ve kalp krizine neden olur. Akrep zehri insanı öldürmese bile büyük acı verir. Akrebin en fazla aç olduğu aylar yaz ayıdır. Aç gözlü olmayan akrep avını yavaş tüketir. Akrepler çiftleşme zamanı geldiği zaman bir araya gelir, erkek ve dişi akrep kuyruk ve kıskaçlarını birbirine dolar ve aşk oyunları yapar. Erkek akrep daha sonra dişi akrebi spermatoforlarını toprağa bıraktığı yere sürükleyip döllenmesini sağlar. Erkek akrep hızlı davranıp oradan uzaklaşmaz ise dişi akrep erkeğini öldürür ve yer.

Akrep sürekli yalnız olmayı seven bir canlıdır.

Bir yıl boyunca yalnız yaşayan akrep ilkbaharın başlangıç zamanı diğer akreplerle bir araya gelir. Dişi olan akrep yavrularının boyu 10mmdir.Akrep yavrularını 1 hafta boyunca sırtında taşır. Akrep dişisi, erkek akrepten daha büyük olur. Dişi Akrepler yaklaşık 60 tane yavru doğurur. Akrep yavrusunda tırnak bulunmaz fakat vantuz vardır. Bu vantuzlar sayesinde yavru akrep anne sırtına rahat bir şekilde tırmanır. İlk deri değişimine kadar hiç bir şey yemezler, vücutlarında olan doğal enerji ile geçinirler. 15mm olan akrep yavruları anne akrebi terk eder. Annelerinden ayrılan akreplerin renkleri büyüdükçe koyulaşmaya başlar. Akrep çevre koşullarına çok dayanıklıdır.  Akrep soğuğa, sıcağa, radyasyona uzun zaman dayanabilir. Haftalarca aç kalabilen Akrep susuzluğa da uzun süre dayanabilir. Bir akrep radyasyona insanın dayandığından 200 katı fazla dayanabilme gücüne sahiptir. Bunun sebebi akrepte bulunan hemosiyanin denilen protein ve tavrina adı verilen biyokimyasal asittir. Bu 2 asit akrebin sinir sistemine karışır ve akrebi her türlü olumsuz koşula karşı korur.

Akrep etrafı ateşle çevrili olduğunda

Akrep etrafı ateşle çevrili olduğunda vücudunda bulunan proteinler kuruyup kendini güvensiz hisseder ve kendisini sokup öldürür. Akrep çok değişik koşullarda yaşayabilen bir böcektir. Şili’nin And dağları bölgesinde 500 metre yükseklikte yaşayabilir. Alacran tartarus olan akrep türü toprak altında 800 metre yeraltında yaşayabilir. Bazı akrep türleri ise 48 saat su altında kalabilir. Alacran türü olan akrep 45–47 derece sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilir. Bazı akrepler mor ötesi ışık yayar ve ay çıkmayan gecelerde 10 metreden görülebilir. Dünya sağlık örgütü (WHO) nün yaptığı istatistiklere bakıldığında her yıl 500 den fazla insanın akrep sokmasından hayatını kaybettiği görülür. Akrep sokması sonucunda deride kızarma, kabarma, şişme, ateşlenme, solunum darlığı, kusma gibi şikâyetler görülür. Akrep sokan insana yapılan ilk müdahale şöyle olmalıdır; Akrebin soktuğu yerin 4-5cm üzeri sıkıca bağlanmalı ve kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalıdır. Akrep sokan yer çizilmeli, kan emilerek dışarıya tükürülmeli daha sonra ağız süt ve zeytinyağı ile yıkanmalıdır. Yara olan yere amonyaklı bez sarılmalıdır. Dünyada bazı ülkelerde özellikle Siyam’da akrep kızartılarak yenir.

Ülkemizde akrep sokmasından ölüm görülmemektedir. Akrep sokmasından olan ölüm çok zayıf ve hasta insanda görülebilir. Akrep mücadelesi zor bir canlıdır. Mesela Akrep 3 hafta süre ile buz kalıbına konmuş bu süre sonunda buz eritildiğinde akrebin canlanıp normale döndüğü görülmüştür. Ayrıca akrep kopan organlarını yenileyebilen bir hayvandır. Akrep canlısının kıskaçlarının büyüklüğü akrebin türüne göre değişebilir. Akrebin bugün ortalama ömrü 5 yıl civarındadır. Akrep canlısı kuyruğunda bulunan zehri 10cm uzağa fırlatabilir.

“Akrep Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum

  1. Deniz says:
  2. gencseen says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam