Kapat

Akvaryumda Tasarruf Önlemleri Nasıl Alınır

Akvaryumlarda Tasarruf Önlemleri

Akvaryum hobisi en az seveni kadar sevmeyeni de olan bir hobidir. Özellikle ev ortamında akvaryum fikrine sıcak bakmayanlar varsa hobici için sıkıntılı günler kapıdadır. Etrafa vereceği olası rahatsızlığın yanısıra kimine göre enerji tüketimi de dikkate alınması gereken bir sorundur.

Akvaryumun kurulumu ve idaresinde bazı ufak düzenlemelerle dikkate değer tasarruf yapmak mümkündür. Özellikle birden fazla sayıda akvaryumu olanlar için bu önlemler daha da fazla önem kazanır.

Isıtıcı dışındaki tüm elektrikli donanım aslında oldukça düşük tüketim değerine sahiptir. Bu nedenle fazla da dikkate alınmazlar. Ancak ısıtıcıdan farklı olarak birçoğu 24 saat devrededir ve tüketimin önemli bir kısmını oluştururlar. Örneğin son yıllarda giderek ucuzlayan dış filtrelerde dikkat edilmesi gereken bir özellik motorun gücüdür. Kaliteli bir ürünün 15 W’lık bir kafa motoruyla yaptığı işi başka bir üretim 35 W ile gerçekleştiriyor olabilir. Yıllarca fişte takılı kalacak bir ürün olduğunu düşününce alımdaki ucuzluğun aldatıcı olduğunu görebilirsiniz.

İzolasyonu iyi olmayan bir ortamı ısıtmak her zaman maliyetlidir. Akvaryumun görüntüsünü bozmayacak şekilde arka ve yan camları strafor ile kaplamak önemli oranda yalıtım sağlayacaktır. Plastik kapaklı akvaryumlar ısı yalıtımında avantajlıdır. Eğer akvaryumun üzerini kısmen kapatan metal kapağa sahipseniz buhar camı kullanarak hem izolasyon sağlar hem de su eksilmesini azaltmış olursunuz.

Özellikle ısıtılmayan bir odada bulunan bir akvaryuma bağlı olan hava motoru akvaryumun önemli derecede soğumasına neden olur. Bu gibi durumlarda hava miktarını akvaryumda sorun yaratmayacak en az miktara ayarlamak uygundur.

Isıtıcıların üzerindeki kireç birikintileri hem ürettikleri ısının akvaryuma aktarılmasını güçleştirir hem de ısıtıcının içindeki çalışma sıcaklığını yükselterek ömrünü kısaltır. Bu nedenle deterjan içermeyen kireç çözücülerle ısıtıcının cam bölümleri temizlenebilir.

Aydınlatmada lamba seçimi önemlidir. Akvaryum hobisinde en yaygın aydınlatma floresan tüplerle yapılmaktadır ve oldukça ekonomiktir. Bunların üzerinde de kireç ve kirler birikerek aydınlatma kapasitesini düşürür ve bitkilerin gelişimi için daha uzun süreler elektrik tüketmemize neden olabilir.

Doğal kaynakların kötü kullanım sonucu yetersiz hale gelmesi susuzluğu önemli bir sorun haline getirdi. Akvaryumlarda su değişimi yaparken atacağınız suyu çiçek sulamada kullanabilirsiniz. Nitrat içermesi nedeniyle bitkilerin gelişimine faydalı olacaktır.

“Akvaryumda Tasarruf Önlemleri Nasıl Alınır” üzerine 1 yorum

  1. mNote says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam