Kapat

Albert Einstein kimdir ?

Bilim Dünyasının en çok adını andığı ve birçok alanda hizmeti olanAlbert Einstein 14 Mart 1879′da Güney Almanya’nın Ulm kentinde doğmuştur. Yahudi asıllı olan Einstein yaşamının ilk yıllarını Münih’te geçirmiştir. Babası küçük çaplı bir elektrokimya fabrikasının sahibi, annesi ise eğitimli ve klasik müziğe meraklı bir ev hanımıdır. Einstein içine kapanık bir çocuk olmuştur. Hatta konuşmaya geç başlaması ailesini tedirginliğe düşürmüşse de sonraki yıllarda bu korkularından kurtulmuşlardır. Yaşı ilerledikçe meraklı, hayal gücü kuvvetli bir çocuk olarak büyümüştür. Çocukluğunu Münih’te geçirmiş ve ilköğrenimini de burada yapmıştır. Üstelik okulu hiçbir zaman sevmemiştir. Einstein gençlik yaşantısında okul dışında yaptığı eylemlerle veya ufak çaplı deneylerle dehasının temelini atmıştır. Bunu kendisi de ifade etmektedir.

Lise öğrenimini 1894 yılında İsviçre’de tamamlamış ve 1896′da Zürih Politeknik Enstitüsü’ne (ETH) girmiştir. Daha sonra İsviçre vatandaşı olup, Sırp asıllı bir öğrenci ile evlenmiştir. Sonra Bern’de federal patent dairesinde görev almış ve bu görevinden geriye kalan zamanlarda çağdaş fizikte ortaya sunulmaya başlanan problemler üzerinde düşünme fırsatını bulmuştur. İlk olarak atomun yapısı ve Max Planck’ın kuantum teorisi ile ilgilenmiştir. Brown hareketine ihtimaller hesabını uygulayarak bunun teorisin kurmuş ve Avogadro sayısının değerini hesaplamış ve teorisini test etmiştir. Bilim dünyasında kuantum teorisinin önemini ilk anlayan fizikçilerdendir ve bunu ışıma enerjisine uygulamıştır. Bu teori de onun ışık tanecikleri veya fotonlar hipotezini kurmasını sağlamıştır. Fotoelektrik olayını da bu yolla açıklayabilmiştir. Tüm bu çalışmalarını açıklayan ve 1905 yılında ” Annalen der physik “  dergisinde yayınlanan ilk yazısı olmuştur ve bu yazının dışında üçüncü bir yazısı daha çıkmıştır ve yazıda görelilik teorisinin temelini atmıştır. Teorileri bilim dünyasında sert tartışmalara yol açmıştır.

Einstein 1909 yıllarında Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmuştur. Prag’da bir yıl kaldıktan sonra, Zürih Politeknik Enstitüsü’nde profesör olmuştur. 1913′te Berlin Kaiser-Wilhelm Enstitüsünde ders vermiştir ve Prusya Bilimleri akademisine üye olarak seçilmiştir.

Einstein; 20. yılın en iyi ve en önemli kurumsal fizikçisi olarak bilinmektedir. İlgili ve başarılı olduğu alanlar Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarıdır. Kuramsal fiziğine sağladığı katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği yenilik ve açıklamalardan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür. Yabancı ülkelere birçok gezi yapmış ve bununla birlikte 1933′e kadar Berlin’de yaşamıştır. Almanya’da yönetime gelen Nasyonal Sosyalist(Nazi) rejimin ırkçı davranması dolayısıyla çok sayıda Musevi asıllı bilim adamı gibi Einstein’da Almanya’yı terk etmiştir. Birçok ülkeyi gezen Einstein Paris’te College’de France’ta dersi vermiş ve buradan Belçika’ya oradan da İngiltere’ye geçmiştir. Son olarak ta Amerika Birleşik Devletlerine giderek Princeton Üniversitesi kampüsünde etkinlik gösteren İleri Araştırma Enstitüsünde profesör olmuştur. 1940′da Amerikan yurttaşlığına geçmiştir.

Fizik alanındaki çalışmaları bilim dünyasını büyük oranda etkilemiştir. Özellikle İzafiyet teorisi olarak bilinen zaman ve uzay için düzenlenmiş bağlılık tanınmasındaki en önemli faaliyetleri olmuştur. Einstein’ın söylemiş olduğu en önemli sözü: “Ben atomu iyi şeyler için keşfettim fakat insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar” demiştir. Bilim adına yapmış olduğu tüm keşifleri ile halen adı anılmakta ve gurur duyulmaktadır. Einstein’ın savunduğu görüşleri vardı bunlar: İlk olarak Merakınızın peşinden gidin benim yeteneğim yok demeyin olmuştur. Daha sonra azmedin, hayal gücünüzü kullanın, anı yaşayın, hata yapsanız da vazgeçmeyin, bilgilerin çoğu deneyimlerden gelir bunu unutmayın ve kuralları öğrenin olmuştur. Başarılı olmayı değil değerli olmayı hedef haline getirmiş ve bu doğrultuda çalışarak kendisini ispatlamıştır. Bir anda birçok iş yapılamayacağını en iyisini yapmaya odaklanmayı ön görmüştür.

Einstein 1955 yılında Princeton’da yaşamını yitirmiştir ve Üvey kızı Margot  Einstein’ın kişisel mektuplarını özenle saklamış ve kendi ölümünden 20 yıl sonra dahi saklı kalmasını vasiyet etmiştir. Günümüzde Princeton Üniversitesi tarafından bu mektuplar yayınlanmış ve Einstein’ın gizli kalmış özel yaşamı hakkında da ilginç bilgiler vermiştir. Bazı kaynaklara göre; Ölümünden sonra Thomas Stolts Harvey tarafından ailesinden alınan Einstein’ın beyni Patolistler tarafından incelenmiş ve sonradan bir jel ile korunmaya alınarak saklanmıştır. Daha sonra yapılan incelemeler sonucunda ulaşılan en önemli detay Einstein’ın beyninin normal bir beyinden daha büyük olması olmuştur. 1998 yılında 85 yaşına gelen Harvey bu eşsiz beyni Princeton Üniversitesindeki Dr. Elliot Krauss’a vermiştir.

 

Kaynak : http://www.akbil.net/albert-einstein-kimdir/