Kapat

Alexander Skarsgård Kimdir?

Alexander Skarsgård, tam adıyla Alexander Johan Hjalmar Skarsgård 25 Ağustos 1976 tarihinde İsveç’in Stockholm ilinde dünyaya geldi. İsveç, bilindiği gibi ufak bir nüfusa sahip fakat dünya sinemasına oldukça yetenekli aktörler ve yönetmenler sunmasıyla tanınıyor.

Greta Garbo, Ingmar Bergman, Max von Sydow ve Ingrid Bergman gibi isimlerin yanında da sayabileceğimiz Alexander Skarsgård, son dönemlerin oldukça başarılı ve popüler oyuncularından birisi. Yine ünlü bir aktör meydana gelen Stellan Skarsgard’ın en kocaman oğlu meydana gelen Alexander Skarsgård, beyazperde de yakışıklılığıyla tanınıyor. İlk senelerinde çeşitli rollerde oynayan Alexander Skarsgård, uluslararası alandaki şöhretini 1996 yapımı meydana gelen Dalgaları Aşmak adlı yapımla elde etti. Genç Alexander, oyunculuk kariyerine 8 yaşında başlarken, bu sırada çeşitli film ve televizyon yapımlarında çalışmaya devam etti. 16 yaşına geldiğinde ise aktörlüğün ona göre olmadığını düşündü fakat ilerleyen yıllarda bu kararı tekrar değişti. 1.94m’lik uzunca boyuyla ve sarı saçlarıyla herkesin yakından tanıdığı oyuncu, bugüne kadar 51 yapımda aktörlük deneyimi yaşadı. 7 ödül aldı ve 10 çeşitli ödüle de bireysel olarak aday gösterildi.

1999 yılına kada çeşitli İsveç menşeli yapımlarda yer alan Alexander Skarsgård, o yıl içinde Happy End filminde Bamse Viktorsson karakterini canlandırdı. Ardından Dykaren, Judith, Jarnganget, Vingar av Glas, Hundtricket, Drakarna över Helsingfors gibi çeşitli, çoğu yerel yapımlarda bulundu. Rol aldığı önemli yapımlardan birisi 2001 yapımı meydana gelen Zırtapoz oldu. Komedi filmi meydana gelen Zırtapoz’da Ben Stiller, Owen Wilson, David Duchovny ve Milla Jovovich gibi önemli oyuncular yer almaktaydı.

Alexander Skarsgård, 2005 senesinde İsveç menşeli komedi filmi Som Man Baddar’da oynadı fakat film beklentileri aşamadı. Ardından tv serisi Revelations, Om Sara gibi yapımlarda bulundu. 2006’da Kızlarını Öldür ve Son Düşüş filmlerinde yer aldı. Ardındna başrolünde Mads Mikkelsen’in bulunduğu Çıkış filminde boy gösterdi ve önemli bir rol aldı. 2008’de, mini televizyon dizisi Nesillerin Ölümü-Generation Kill’de başroldeydi ve bu dizi 3 tane Primetime Emmy Ödülü almayı başarmıştı. Bunun dışında 6 çeşitli ödül aldı, 17 ödüle aday gösterildi.

Beyond the Pole ve 13 filmlerinde de rol alan Alexander Skarsgård, en kocaman patlamalarından birisini 2008 senesinde başlayan ve 6 sezon sürdükten sonra 2014 senesinde sona eren vampir temalı korku – macera dizisi True Blood’da yaptı. Bu dizide karizmatik vampir Eric Northman karakterini canlandıran Alexander Skarsgård, izleyicilerin hemen hemen tamamının beğenisini kazandı ve Hollywood yolları kendisine sonuna kadar açıldı. Gerek aktörlük yetenekleri, gerek fiziğiyle beğeni toplayan İsveçli oyuncu, 2011 yapımı Melankoli filmindeki rolüyle de dikkat çekti. Dram filmi meydana gelen Melankoli’nin başrollerinde Kirsten Dunst, ve Kiefer Sutherland gibi deneyimli oyuncular da yer alırken, yönetmen ise Lars von Trier’di. Film toplamda 32 ödül aldı, 85 ödüle aday gösterildi.

Puss ve Straw Dogs gibi iki vasat filmin ardından Battleship -Uzay Gemisi filmi de kendisini tekrar ön plana çıkardı. Her ne kadar film beklentilerin altında kalsa da, reklamları ve tanıtımı oldukça dikkat çekti. Liam Neeson’ın da yer aldığı filmde Alexander Skarsgård başroldeydi ve 209 milyon Dolar maliyetle çekildi. Buna rağmen maliyetin yarısı bile gişe rakamlarına yansımadı. 2015 senesinde Bir Genç Kızın Günlüğü adlı dram filminde oynayan Alexander Skarsgård, Gizli ve Zırtapoz 2 filmlerinde de yer aldı. Kendisi son olarak Tarzan Efsanesi filminde John Clayton yani nam-ı diğer Tarzan karakterini canlandırdı ve film 8 Temmuz 2016’da gösterime girdi. Tarzan hem olumlu eleştiriler aldı, hem de beğenmeyenler oldu.

 

Alexander Skarsgård, son olarak Kocaman Ufak Yalanlar dizisinin başrolünde bulunuyor ve dizinin çekimleri tamamlandı, montaj aşaması bekleniyor. Bunun dışında Mute adlı gizem-gerilim türündeki filmde de yer alacak fakat çekimleri henüz başlamadı. Mute filminde yönetmen Duncan Jones iken, İsveçli oyuncuya Paul Rudd da eşlik edecek.