Kapat

Alicia Vikander Kimdir?

Alicia Vikander, 3 Ekim 1988 senesinde İsveç’te dünyaya geldi. Oyunculuğa minik yaşta başlayan ve bir takım İsveç dizilerinde, filmlerinde rol aldıktan sonra Hollywood’a açılan Alicia Vikander, 6 kardeşli ailenin en küçüğüdür.

Kariyerinde ki ilk projesi henüz 2002 senesinde iken Min balsamerade mor isimli TV filmi oldu. İsveç kanallarında yayınlanan filmle beraber bir yil sonra da De drabbade isimli TV dizisine geçiş yaptı. ileri ki zamanlarda okuluna ağırlık veren ve üniversite sınavlarına hazırlanan Alicia Vikander, 2 yil aradan sonra 2005 senesinde iken En decemberdröm isimli TV serisinde Tony rolüne hayat verdi.

Burada ki performansı yardımıyla bir takım İsveçli yönetmenlerin kıskacına takılan Alicia Vikander, kısa filmlerde rol almaya başladı. 2007 senesinde 2 çeşitli kısa filmde rol aldıktan sonra, Levande Föda dizisi ile tekrar ekranlara döndü ve oyunculuğa devam etti. Fakat dizi reyting amacıyla kısa zaman içerisinde son buldu. Bu nedenden ötürü da 2 yıl süresince sürecek meydana gelen Andra Avenyn dizisi ile tekrar ekranlara dahil oldu ve İsveç’te popülerliğini üst düzeylere taşıdı.

 

2008 senesinde dizisi bittikten sonra artık İsveç’in aranan yüzlerinden bir tanesiydi. Çok geçmeden Höök dizisi ile sözleşme imza attı ve bu dizi de başrol olarak kariyerini devam ettirdi. Aynı yil Till det som ar vackert isimli filmde yer aldı.

2 yıl kadar kariyerine ara verme kararı alan ve bu aşama zarfında oyunculuk eğitimleri alan Alicia Vikander, 2011 senesinde Kronjuvelerna filminde bir rol aldı. bir yıl sonra da Yasak Aşk filminde oynadı. 2012 yılı onun Hollywood’a geçiş yılı idi ve bu yil Anna Karenina filminde “Kity” rolü ile karşımıza çıktı. Zira bu projede Jude Law gibi Hollywood’un en mühim aktörlerinden bir tanesi ile aynı sahnede yer alma şansı buldu.

2013 senesinde bir diğer Amerikan projesi meydana gelen Wikileaks: Beşinci Kuvvet filminde Anke Domscheit rolünü üstlendi. Hotell projesi ile tekrardan İsveç sinemasına dönüş yaptı. 2013 yılı itibariyle ülkenin en fenomen oyuncusu unvanına ulaştı. 2014 senesinde ise Testament of Youth, Çete Oyunları ve Yedinci Oğul filmleri ile sinema dünyasında devam etti.

 

2015 senesinde Ex Machina filminde ki Ava rolü ile pek çok festivalde “En iyi kadın oyuncu”dalında aday gösterildi. Aynı yıl Kod Adı: UNCLE, Danimarkalı Kız, Çok Pişmiş gibi mühim Hollywood yapımı projelerde boy gösterdi. 2016 yılı itibariyle Tulip Fever, Jason Bourne, The Light Between Oceans gibi projeler de boy gösterecek. Bununla Birlikte şimdiden 2017 senesinde da vizyona girecek meydana gelen Submergence isimli proje ile sözleşme imza attı ve çekimleri devam etmektedir.

Aynı zamanda eğitimli bir balerindir. İveç Kraliyet Bale okulunda minik yaştan bu yana bale eğitimleri aldı ve daha sonra ayak -sırt ameliyatları olması amacıyla baleyi yarıda kesme durumunda kaldı.

Bir gün hayalinin Quentin Tarantino ile çalışmak meydana geldiğini belirten Alicia Vikander, aynı zamanda bir proje için Tarantino ile haberleştiğini ve 2018 senesinde da her an bu projede yer alabileceğini röportajında izah etti.

Assassin Creed filmi için başrol olarak düşünülse de, daha sonra bu rolü Emma Watson’a kaptırdı. Aynı zamanda da 2015 yılınad Sindirella isimli projeyi son anda Lily James’e kaptırması da Hollywood’u sallayan haberler arasındaydı.