Kapat

Alison Brie Kimdir?

Alison Brie, 29 Aralık 1982 senesinde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Erken yaşta oyunculuğa giriş yaptı. Babası İskoç, Annesi ise Musevi asıllıdır. Ayrıca Hollandaca, İngilizce, Almanca ve Norveççe gibi dilleri kolaylıkla konuşabilmektedir.

İlk olarak 2006 senesinde Hannah Montana dizisine Nina karakteri ile dahil olmuştur. Ancak dizi tutmadıktan sonra aynı yıl Not Another High School Show, Born ve Dickie Smalls: From Shame to Fame gibi yapıtlarda rol alan oyuncu; 2007 yılının nihayetinde başlayan ve 2015 yılına kadar süren Dünya’nın en popüler dizilerinden bir tanesi meydana gelen Mad Men’de Trudy Campbell rolü elemelerine girmiş ve başarı ile rolü kazanmıştır!

Dizi devam ederken 2008 senesinde Parasomnia, The Coverup, The Deadliested Lesson, My Alibi gibi yapıtlarda da rol alan Alison Brie, 2009 senesinde ise Hot Sluts isimli dizide 5 bölüm kadar rol almış, dizi tutmayınca yayından kaldırılmıştır.

2009 seneninden, 2015 yılına kadar süren bir diğer proje Community’de rol alma talihi yakalamıştır. Zira seneler boyu 2 farklı dizide oyunculuk deneyimleri yakalayan Alison Brie, aynı zamanda 2010 senesinde Raspberry Magic, 2011 senesinde da onu kariyerinin doruğuna taşıyan Çığlık 4’de Rebecca Walters rolü ile ekranlar karşısına geçmiştir. 2011 senesinde ise ColeggeHumor Originals dizisinde 1 bölüm rol alan Alison Brie, aynı yıl Robot Chicken dizisinde de seslendirme yapmıştır.

2012 senesinde Save the Date filmiyle tekrar beyaz perdeye dönüş yapan oldukça başarılı aktör Alison Brie, aynı yıl House Husbands, NTSF:SD:SUV isimli dizide de rol almıştır. Ayrıca Montana Amazon isimli filmde de Ella rolü ile sevenlerini mutlu eden bir performans örneği ortaya koymuştur.

2013 senesinde The Kings of Summer isimli sinema filminde rol alan Alison Brie, aynı zamanda Axe Cop, High School USA! gibi dizilerde de bölüm oyuncusu olarak yer almıştır. 2014 senesinde ise Search Party’de yer alan Alison Brie, burada ki performansı ile pek çok eleştirmen aracılığıyla tam not almış ve hatta bir takım festivallere aday gösterilmiştir. 2014 senesinde başlayan ve hala devam eden bir diğer dizisi BoJack Horseman’da Diane Nguyen rolü ile oyunculuğunu sürdürmektedir.

2015 senesinde Sert Ol, No Stranger Than Love gibi filmlerde rol alan Alison Brie, şuan ise henüz 3 bölümü yayınlanmış meydana gelen Doctor Thorne dizisinde Miss Dunstable rolü ile ekranlara gelmiştir. 2016 senesinde vizyona girmesi planlanan The Headhunter’s Calling ve Get a Job isimli projelerde de yer alacaktır.

Şuan gösterimde meydana gelen ve 8 bölümdür süren Teachers isimli dizinin de ortak yapımcısı görevini görmektedir.

Ayrıca oyunculuğu kadar, şarkı söyleme yeteneği de meydana gelen Alison Brie, 2012 senesinde Uzatmalı Nişanlım isimli projede bir şarkı seslendirmiş, 2010-2013 yılları arasında da ye raldığı Community isimli dizi de farklı sezonlar boyunca bir takım şarkıları seslendirme talihi bulmuştur. Zira söylediği şarkılarla da pek çok kitle aracılığıyla video portallarında tıklanma rekoru kırmıştır.

2015 senesinde oyuncu Dave Franco ile nişanlanan Alison Brie, yakın zamanda da evlenme planları yapmaktadır. Oyunculuğa giriş yapmadan önce tiyatro da uzunca zaman geçiren Alison Brie, bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yapmıştır;

“Ben İskoçya’da Drama eğitimleri aldığım aşama boyunca tiyatro alanında çok yol kat ettim. Oyunculuğumu geliştirmemde ki en büyük etkende tiyatrodur. Bizzat duvarlarımı kırmayı ve sahnede daha özgür davranabilmeyi tiyatroya borçluyum!