Kapat

Altın Temizliği Nasıl Yapılır?

Halkımızda yatırım olarak en fazla rağbet gören seçeneklerden biride altın almaktır. Evde sakladığınız ziynet eşyaların parlaklığını kaybetmeye başladıysa bu konudaki veriler çok işinize yarayacaktır.

Altın Temizliği Ne Türlü Yapılır?

Düğünde takılmış veya yatırım amaçlı sakladığınız altınların bakimi ve temizliği için size bir kaç önerimiz olacak.

1-) Bir kabın içini alüminyum folyo ile iyice kaplayın, altın çelik veya benzeri kapla temas etmemesi gerekiyor . Bu kabin içerisine iki yemek kaşığı civarı tuz atılıp karıştırılmış bir bardak su dökünüz. Altınları da kabin içerisine koyun ve yaklaşık 1-2 saat bekletin. Tuzun içerisindeki minareler altındaki kötü lekeleri çıkaracaktır.

2-) Kabin içine su ekleyip ısıtın. Su kaynamaya başlayınca bir miktar bulaşık sabunu (deterjan) ilave edip karıştırın. Maşa gibi bir tutacak ile altın bilezik, yüzük, küpe vs. gibi takılarınızı kaynayan su içerisine sokup bekletin. Su içerindeki bekleyen takıyı diş fırçasıyla fırçalayın.

 

 

Altın Temizliği Nasıl Yapılır?3-) Bir litre suyun içerisine 15 gr civarı rendelenmiş sabun ve 100 gr civarı amonyak ekleyiniz. Bakimi yapılacak takıları karışımın içine koyup yarim saat bekletin. Sonrasında bol soğuk suyla durulayın. Durulama işlemin akabinde bir parça temiz deri parçasıyla silerek parlatabilir siniz.

4-) Altın takılarınızı parlatmak için karbonatta kullanabilirsiniz. Çok fazla bastırmadan karbonatla ovacağınız altın takılarınız daha parlak olacaktır.