Kapat

Amip Nedir?

Amip Nedir?

Amoeba.

Tek hücreli hayvansal (protozon) mikroplardan. Mikroskopla görülebilecek kadar küçük hayvancıklar olan amiplerin belirli bir şekilleri yoktur.

Amipler sularda yaşarlar ve yalancı ayaklar çıkararak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında türlü şekillere girerler. Hareketsiz hallerinde, genel olarak yuvarlak veya oval biçimdedirler. Hücrelerde olduğu gibi şu kısımları vardır :

1- Protoplasma,

2- Çekirdek, Protoplasma biraz kalınlaşarak bir zar yapmıştır. Ayakları, birer protoplasma uzantısıdır. Protoplasma içinde çeşitli tanecikler, bir veya iki çekirdek ve ?koful? denen boşluklar bulunur. Çoğalmaları, ikiye ya da daha fazla parçaya bölünmek suretiyle olur.

Canlı varlıkların en ilkeli olan amip, solunumunu bu tek hücresi ile yapar, yiyeceğini bu tek hücresi ile alır.

İnsanlarda da görülür. İnsanlarda görülenlerin yalnız bir türü zararlıdır. Bu da, amipli dizanteri denen hastalığı yapan ?Entamoeba histolitica? dır.

Diğer tanımları şu şekilde verilebilir:

* Amipler takımından, vücudunun biçim değiştirmesiyle oluşan geçici kollar veya ayaklar üzerinde sürünerek yer değiştiren, tatlı ve tuzlu sularda yaşayan bir hücreli canlı (Amoeba).

* Kök bacaklılar (Rhizopoda) sınıfının, amipler (Amoebozoa) takımından bir cins. A.proteus tatlı sularda serbest yaşayan küçük bir amip türüdür.

* Aseksüel olarak ikiye bölünmek suretiyle çoğalan, veziküler özellikte bir çekirdeğe sahip,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam