Kapat

Amy Lou Adams Kimdir?

Amy Lou Adams, 20 Ağustos 1974’te, Kathryn ve Richard Adams Vicenza, İtalya’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu, yedi çocuklu bir Mormon ailesinin yanında geçiren Amy’nin kökenleri az oranda Danimarka, İsviçre ve Norveç’e dayanır. Douglas County Lisesi’ne giderken okul korosunda yer alan Amy Adams, mahalli bir dans okulunda dansçılık yapmıştır ve hep oldukça başarılı bir balerin olma afaki kurmuştur.

Karimahaline, küçük restoranlarda gerçekleştirilen tiyatrolarda rol alarak başlayan Adams, ilk resmi çıkışını Drop Dead Gorgeous ile yapmıştır. Los Angeles’a taşındıktan sonra düşük bütçeli filmlerde ve TV dizilerinde konuk oyuncu olarak yer aldıktan sonra Steven Spielberg’ün, Frank Abagnale’in hayatını konu aldığı Catch Me If You Can’de Brenda Strong rolünü kapmıştır. 200iki’de Leonardo DiCaprio ile Catch Me If You Can’de oynama fırsatı yakaladıktan sonra yıldızı parlayan oyuncu, ilk defa akademi ödülü adaylığını ise Junebug isimli filmle almıştır. Ashley Junsten rolüyle aldığı olumlu yorumlar ve eleştiriler sayesinde En İyi Yardımcı Bayan Oyuncu dalında adaylığa layık görülmüştür. 2007’de Disney’in Enchanted adındaki animasyon/komedi türündeki filmde başrolde yer almıştır. Pek çok masaldan referanslar içeren güzel bir aile filmi olan Enchanted, eleştirmenlerden güzel alarak çıktığı yil içerisinde ticari bir başarıya imza atmıştır ve bunun üzerine Adams, Altın Küre adaylığı almıştır. Amy Adams, ikinci Oscar ve Altın Küre adaylığını ve ilk BAFTA adaylığını ise 2008’de çıkan Doubt adlı filmdeki yardımcı bayan oyuncu rolüyle almıştır.

Ardından, başrollerinde Christian Bale ve Mark Wahlberg’in yer aldığı, bir boksörün hayatını konu alan ve hakikat bir hayat hikâyesinden uyarlanan The Fighter’da Charlene Fleming rolüyle Akademi, Altın Küre ve BAFTA’da aday gösterilmiştir. 201iki’de ise başrollerini Joaquin Phoenix ve Philip Seymour Hoffman ile paylaştığı psikolojik/dram türündeki The Master adlı filmle, yeniden pek çok prestijli ödül töreninde en güzel yardımcı bayan oyuncu ödülüne aday olarak gösterilmiştir. 2013’te Superman filmi Man of Steel’deki Lois Lane rolüyle, Spike Jonze’nin yönetmen koltuğunda üstlendiği komedi/drama türündeki filmi Her’deki yardımcı rolüyle ve şimdi David O.Russell’ın yönetmen koltuğunda yaptığı American Hustle’da bir düzenbazı canlandırarak çok daha büyük başarılara imza atmıştır. American Hustle’da, Brandon Cooper ve Christian Bale ile kamera karşısına geçen güzel yıldız, gösterdiği oldukça başarılı performans sayesinde Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Bayan Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Bunun yanında, American Hustle’daki rolüyle, dördüncü kez BAFTA’ya ve beşinci kez de Oscar’a aday gösterilen Adams’ın bu ilk defa En İyi Bayan Oyuncu dalında aday gösterilişidir. 2014’te Big Eyes adlı filmde canlandırdığı Margaret Keane rolü ise Adams’a ikinci Altın Küre ödülünü kazandırmıştır.

Amy Adams, 200bir’den beri sevgili olduğu ve 2010’da doğan kızının babası olan Darren Le Gallo ile 2015 senesinde dünya evine girmiştir. Amy Adams, Mart 2016’da gösterime girecek olan Batman v Superman Adaletin Şafağı adlı filmde, Ben Afleck ve Henry Cavill ile birlikte başrolü paylaşıyor. Bunun yanında, önümüzdeki iki yil içerisinde güzel yıldızı, Story of Your Life, Nocturnal Animals ve Justice League Part One gibi filmlerde izleme şansı yakalayacağız.