Kapat

Amy Smart Kimdir?

Amy Smart, tam adıyla Amy Lysle Smart 26 Mart 1976 tarihinde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Topanga Kanyon kısmında dünyaya geldi. bir.68m boyundaki harika aktrisin annesi Judy Jean Paul Getty Müzesi’nde çalışıyordu ve babası John da bir satış temsilcisiydi. Varsity Blues filminin yıldızlarından Ali Larter’la yakın arkadaş ve eski oda dostu olan Amy Smart, 10 Eylül 2011 tarihinden bu yana Carter Oosterhouse ile evli. Yogi ve Nala adında iki kedisi olan Amy Smart, Heal the Bay isimli okyanusu temizleyen bir organizasyon için yedi sene süresince sözcülük yaptı.

 

2002 senesinde Stuff dergisinin dünyadaki en seksi 102 kadın listesine 27. sıradan giriş yapan Amy Smart, FHM ve Maxim gibi dergilerde de kendisine yer buldu. Korku filmleri izlemeyi sevmeyen, 2011 senesinde da yoga eğitimi sertifikası alan Amy Smart’ın aynı zamanda Alman ve İngiliz kökenleri de var.

Kariyeri süresince 71 yapımda rol alan, bir ödül alıp 4 ödüle aday gösterilen Amy Smart, fazladan 2004 yapımı Kelebek Etkisi, 2006 yapımı Tetikçi, 2000 yapımı Geyik Muhabbeti ve 2009 yapımı Tetikçi 2 -Yüksek Gerilim filmleriyle tanınıyor. Tecrübeli oyuncu, ilk deneyimini 1996 senenindeki mini televizyon dizisi Seduced by Madness: The Diana Borchardt Story’de aldığı ufak bir rolle edindi. Daha sonra Her Costly Affair, A & P, Campfire Tales, The Last Time I Committed Suicide, Yıldız Gemisi Askerleri, Yüksek Voltaj, How to Make the Cruelest Month, Daireler, Starstruck, Strangeland, Varsity Blues, Outside Providence, Brookfield gibi yapımlarda 1990’lı senelerde rol aldı. 2000 yılına geldiğinde Geyik Muhabbeti isimli komedi filminde Beth Wagner rolünü üstlendi. Todd Philips’in yazıp yönettiği komedi filmi oldukça beğenildi ve kadrosunda aynı zamanda Breckin Meyer, Seann William Scott gibi oyuncular da vardı.

1999-2001 yılları arasında 16 bölüm süresince Felicity dizisinde Ruby karakterini oynarken, daha sonra Tabana Kuvvet, Bilinmeyen Yol, After School Special, The Battle of Shaker Heights, Blind Horizon gibi filmlerde rol aldı. 2004 senesinde Kelebek Etkisi filminde Kayleigh karakterini oynarken, çıkış filmi de bu oldu. Ashton Kutcher’la başrolleri paylaştığı Film oldukça beğeni topladı.

Aynı sene Ben Stiller, Owen Wilson ve Snoop Dogg gibi meşhur isimlerin bulunduğu komedi filmi Afili Aynasızlar’da rol alırken, filmin yönetmeni yine Todd Philips’ti. Afili Aynasızlar gişede de oldukça oldukça başarılı oldu. Smith dizisinde 7 bölüm Annie karakterini canlandıran oyuncu, 2006 senenindeki Tetikçi filmindeki Eve rolüyle dikkatleri üstüne çekti. Jason Statham’in başrolünde olduğu aksiyon-suç filmi, 12 milyon Dolar’a çekilmesine rağmen bu parayı katladı ve kısa zaman sonra devam filmi de yapıldı. Tetikçi 2 -Yüksek Gerilim 2009 senesinde gösterime girdi ve bu filmde de yine Jason Statham ile Amy Smart rol aldı.

Korku filmi izlemeyi sevmese de, 2008 senesinde Aynalar isimli Alexandre Aja yapımı korku filminde Kiefer Sutherland ve Paula Patton’la aynı seti paylaşmaktan kaçamadı. Scrubs dizisinde de dört bölüm rol alan oyuncu, Utanmaz dizisinde de 6 bölüm Jasmine Hollander karakterini oynadı.

2013 senesinde No Clue’da, 2014 senesinde Kırılma Noktası, Kötülük Diyarı, Bekar Anneler Kulübü, Uçuş 7500 filmleri ve Justified dizisinde oynadı. Amy Smart, 2015 ve 2016 yıllarında Zoey to the Max, Hangman, Maron, Angie Tribeca gibi yapımlarda rol aldı. Bu sene içerisinde hiçbir sinema filminde vazife almayan oyuncunun çekimleri süren dört filmi daha var.

“Amy Smart Kimdir?” üzerine 2 yorum

  1. Programmer says:
  2. Baris13 says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam