Kapat

Andrea Riseborough Kimdir?

Andrea Riseborough, 27 Ekim 1981 senesinde İngiltere’nin Wallsend kasabasında dünyaya geldi. Andrea Riseborough, henüz 6 yaşındayken Newcastle’de bulunan People’s Theatre isimli tiyatro salonunda Christoper Goulding’in yazdığı “Riding England Sidesaddle” isimli oyunda Celia rolünü üstlendi.

2005 senesinde ise Royal Academy of Dramatic Art isimli okulu tamamladıktan sonra da oyunculuk hayatına devam etti. İlk olarak televizyon deneyimini 2005 imalatı olan TV filmi A Very Social Secretary ile yakalamıştır. ileri ki zamanlarda ise benzer sene Whatever Love Means filminde yer almış, Doc Martin isimli TV dizisinde de Samantha karakterine hayat vermiştir.

2006 senesinde ise tekrar bir TV filmi olan The Secret Life of Mrs. Beeton isimli projede yer aldı.

2007 senesinde ise Party Animals isimli dizide bulunan oyuncu, burada ki performansı ile eleştirmenler tarafından “bir star doğuyor!”denmesine ne sebeple olmuştur.

Hararetli bir 2008 yılı geçireceğinden emindi ve ardı sıra gelen projelerin tamamına “evet” dedi. Önce Magicians isimli sinema filminde oyuncu olarak görev alan Andrea Riseborough, sonra ise Happy-Go-Lucky, Being Human, Margaret Thatcher: The Long Walk to Finchley, The Devil’s Whore isimli projelerde yer aldı.

2009 yılını ise Mad Sad & Bad isimli tek proje ile tamamladı. 2010 senesinde Beni Asla Bırakma isimli bir aşk filminde Chrissie karakteri ile karşımıza çıktı. Kadının Fendi, Brighton Rock gibi 2010 projeleri ile de göz doldurdu.

W.E. isimli proje ile ilk başrol deneyimini yaşadı. ileri ki zamanlarda ise benzer sene Resistance isimli sinema filminde Sarah rolü ile karşımıza çıktı. 2012 senesinde Sanal Hayatlar ve Gölgede Dans isimli sinema filmlerinde boy gösteren oyuncu, 2013 senesinde Welcome to the Punch isimli film ile oyunculuğunu pekiştirmiştir. Benzer sene Oblivion isimli filmde de Victoria karakterine hayat verdi.

2014 senesinde Oscar’da pek çok ödülü silip süpürmüş olan Birdman isimli filmde Laura karakterine hayat verdi. Bu film, onun oyunculuğu tarafından çok mühim bir projeydi ve öyle de oldu!

Aynı sene The Silent Storm ile de ön plana çıkan oyuncu, 2015 senesinde ise yalnızca Hidden isimli sinema filminde Claire karakteri ile karşımıza çıktı.

 

Bu sene ise 2016 imalatı olan Bloodline dizisinde Evangeline isimli karaktere hayat vermektedir. Shepherds and Butchers (şuan gösterimde) olan filmde de Kathleen Marais karakteri ile pek çok eleştirmen tarafından tam not almıştır.

Şuan çekim evresinde olan 2 farklı sinema filminde de başrol olarak yer almaktadır. Karga ve Battle of the Sexes filmleri 2016 yılı itibari ile gösterime girecek ve Andrea Riseborough’un oyunculuğunun ne denli geliştiğini ortaya çıkarması tarafından çok mühim projeler!

Sade bir güzelliğe sahip olan Andrea Riseborough, uzun dönemdir oyunculuk piyasasında yer almakta ve Hollywood’a geçiş yapmasından itibaren Oscar ödülünü kazanmak için en doğru projeleri seçim ettiğini vurgulamıştır. Bu da onun fazlası ile istikrarlı bir oyuncu olduğunun göstergesidir. Bununla Birlikte herhangi bir biçimde aşk hayatı ile gündeme gelmeyen Andrea Riseborough, “işime yoğunlaşıyorum, aşk benim için ikinci planda!” açıklamasını yapmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam