Kapat

Andy Garcia Kimdir?

Andy Garcia, 12 Nisan 1956 senesinde Küba’nın Havana kentinde dünyaya geldi. Tam adı Andres Arturo Garcia Menendez’dir. Annesi İngilizce öğretmeni, babası ise avukattır. 5 yaşındayken ailecek Küba’dan Amerika’nın Miami kentine yerleşti.

Babası bir parfüm şirketi kurdu ve kısa süre içinde milyon dolarlık bir parfüm şirketi sahib oldu. Ayrıca Andy Garcia doğduğu vakit ikiziyle yapışık doğmuş, ameliyat ile de ayrılmıştır. Gençliğinde basket takımında top koşturan Andy Garcia, daha sonrasında sakatlık sebebiyle bırakmış ve lise dönemi de Way Jensen’den drama dersleri almaya başlamıştır. Florida Üniversitesi Tiyatro bölümünden dereceyle mezun meydana gelen Andy Garcia, aktörlüğe de gençliğini ve üniversite dönemini geçirdiği Florida’da geçirdi. Birçok dizi ve filmde rol alan oyuncu, ilk çıkışını Hill Street Blues dizisinde ki rolü ile yakalamıştır. Dizi 4 sezon sürmüş, bir anda Amerika’da tanınır bir oyuncu haline dönüştü.

1990 senesinde da onu artık Dünyaca ünlü bir aktör yapacak meydana gelen Godfather 3’de Vincent Mancini rolünü kaptı. Daha sonrasında pek çok yapıtta rol alan Andy Garcia, bu süreç zarfında Yeniden Ölmek, Hero, Night Fallas on Mannhattan Ocean’s 11 gibi önemli yapıtlarda rol aldı. 2014 senesinde ise Ocean’s filminin ikinci serisi meydana gelen Ocean’s 12’de Terry Benedict rolü ile karşımıza çıktı.

Ayrıca 2005 senesinde konuk oyuncu olarak rol aldığı Kurtlar Vadisi dizisinde de bölüm oyuncusu olarak rol aldı. Böylece Türkler tarafından da sempati duyulan bir oyuncu haline dönüştü. 2009 senesinde da bir diğer önemli projesi meydana gelen City Island’da yer aldı.

Seslendirme konusunda da gayet oldukça başarılı meydana gelen Andy Garcia, 1 sezon boyunca Simpson Ailesi animasyon dizisinde seslendirme yaptı.

Rob the Mob, Rio 2, Elçiyi Öldür gibi önemli projelerin ardından 2014 senesinde 1 bölümlüğüne tekrar Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde yer aldı. Bu yıl gösterime girmesi planlanan Max Steel, Hemingway amp; Fuentes, The True Memoirs of an International Assassin, Headlock, Ghostbusters ve Geostrom projelerinde yer alacak. 2017 senesinde da What About Love filminde Peter Tarlton’u canlandıracak.

Ayrıca yötam olarakmenlik işi ile de uğraşan Andy Garcia, ilk olarak 2003 senesinde Nuestra Navidad 2003 TV filmine maddi destek sağlamış, daha sonra da sırası ile Kayıp Şehir, George Lopez, Cold Case, Hemingway amp; Fuentes gibi yapıtların yötam olarakmenliğini üstlenmiştir. Bu yıl çekilecek meydana gelen Hemingway amp; Fuentes filminin senaristliği ve yapımcılığını da üstlenmektedir. Yapımcı olarak ilk 1999 senesinde Aşkım İçin filmine hizmet vermiş, daha sonraları da City Island, Kayıp ŞEhir, Söylenemeyenler gibi önemli yapıtların da sahibidir. 1999 senesinde Aşkım İçin filminin müziğini söyleyen Andy Garcia, şarkı söyleme becerisini de ortaya çıkarmıştır. Daha sonrasında da Ocean’s 12, Kayıp Şehir, At Middleton ve Rio 2 filmlerinde de şarkı söylemiştir.

Andy Garcia, 1982 senesinde Marivi Lorido Garcia ile evlendi. Bu evliliğinden 4 çocuk sahibidir. Ayrıca 1999 senesinde Yılın Erkek Yıldızı ve Yılın En İyi Erkek Oyuncusu ödülünü almıştır.

“Andy Garcia Kimdir?” üzerine 1 yorum

  1. Aksoft says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam