Kapat

Anne Sütü Hayat Bağlıyor

Anne sütü bebeğimize verebileceğimiz en kusursuz besindir. Anne sütü; içerdiği besinler ile bebeğimizin ihtiyaçlarına göredir. Büyüme faktörleri, faydalı hormonlar, sindirimi kolaylaştıran enzimler, enfeksiyon önleyiciler gibi koruyucular barındırır. Anne sütü alan bebeklerde, sindirim sistemi ve solunum yolu rahatsızlıklarına az rastlanır. Şeker, kalp, obezite gibi rahatsızlıkların da meydana gelme riskini indirir. Alerjiye karşı kalkandır, pişikten korur. Bedensel, ruhsal ve zeka gelişimine yardımcıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı artırır.

Anne sütü oranı, emzirmenin zamanına, doğumun gerçekleştiği gebelik haftasına ve anne yaşına göre değişiklik gösterebilir. Söz konusu yararlı proteinler; bebeğin gelişimi açısından mühimdir. Anne sütü proteinleri yenidoğan için en uygun yapıyı barındırır. İnek sütünde bulunan ve alerji yapabilen bir çeşit protein anne sütünde bulunmaz. Anne sütünde yer alan faydalı proteinler, inek sütüne göre daha kolay emilebilen proteinler barındırdığından; kolay sindirilip, hazmedilebilmektedir. İnek sütüne göre 30-40 kez daha fazla bulunan taurin proteini maddesi yine bebeklerimizin gelişiminde önemli rol oynar.

Anne sütünde bulunan yağın bebek tarafından sindirim ve emilimi inek sütüne oranla çok daha kolaydır. Anne sütü ile alınacak enerjinin yarısı da yine bu yağlardan gelir. Bu yağ asitleri; beyin gelişiminde, göz işlevlerinde ve hücre yapısında yardımcıdır.

İlk emzirme günlerinde gelen süt yağ bakımından fakir olsa da karbonhidrat yönüyle zengindir; beslenme devam ettikçe çocuk yağdan zengin olan sütü alır, doygunluğa ulaşarak memeyi bırakır. Yağlı süt bebeklerimizin ihtiyaç duyacağı enerjinin büyük bir kısmını vereceğinden bu süte ulaşması için emme süresinin uzatılması gereklidir.

Anne Sütü Hayat Bağlıyor

Yağlı süt enerji ile birlikte doygunluk da geleceği için çocuklarda rahatlama ile birlikte derin uyku görülebilir. Bu nedenle her süt veriş sonrası anneler bir memesini sonuna kadar emdirmelidir. Sütün içerdiği şeker laktozdur. Anne sütünde bulunan laktoz kolayca ve yavaşça hazmedildiğinden bebeğe uygun olarak kan şekerini dengeler, diğer gıdaların emilimine de yardımcıdır, beyin gelişimi için mühimdir. Anne sütündeki vitaminlerin emilimleri yüksektir. Söz konusu bu vitaminler; bebeğin hastalıklara karşı direncinde, hücre sağlığının devamında, sinir sisteminin gelişiminde ve enzimlerin yapısında görevlidir. Diş ve kemik sağlığı için gerekli olan ve anne sütünde bulunan kalsiyumun emilimi inek sütünden çok daha fazladır. Demirin de anne sütündeki emilimi ve kullanılırlığı çok daha fazladır. Anne sütünü bolca alan bebeklerde bakır yetersizliği izlenmez.

Anne sütü ve emzirme hataları:

Bazı yerel hurafelere göre anne ilk veya üçüncü ezan sesinden sonra emzirmeye başlamalı, emzirmeden önce ballı şekerli su içme, dinlenmek için bebeği hemen emzirmeme, bebeği bir veya daha fazla gün aç bırakma gibi yanlışlar yapmaktadır. Oysa doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Süt üretiminin devamı için, bebekle anne doğum sonrası aynı odada bulunmalı ve emme hemen başlamalıdır.

Süt miktarı ve kalitesi anne beslenmesiyle ilişkili olduğundan, bu aylarda zayıflama diyeti son derece hatalıdır. Anneler eski vücut ağırlığını kazanmak için hemen acele etmemelidir. Süre 6 ay ya da daha fazla olabilir. Anneler süt oluşumu için enerji harcadığından eski kilolarına daha kolay dönebileceklerdir. Ancak gebelik esnasında öngörülenden daha fazla ağırlık mevcutsa her ay 2 kilo ağırlık kaybı normal görülebilir. Bu durum süt kalitesini etkilemez. Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı durumunda diyetisyene danışılması gerekir

Sponsor Reklam