Kapat

Antioksidan Nedir? Antioxidant Nedir?

Antioksidan Nedir? Oksidasyonu önleyen ya da geciktiren madde. En çok bilinenleri tokoferol ve trienoller, karotenoidler, askorbik asit, propil galat, bütillenmiş hidroksianizol (BHA), bütillenmiş hidroksitoluen (BTH) dir.

Antioksidan Nedir? Canlılarda, kimyasal süreçler (prosesler), özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verebilir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek (onlarla bağ kurarak) hücrelere zarar vermelerini önler. Bu özellikleriyle hücrelerin anormalleşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttıkları gibi, hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir hayat yaşama şansını yükseltir.

Antioksidan Ne İşe Yarar, Önemi Nedir?

Hava kirliliği, düzensiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, sigara içmek, uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, bu sürecin hızlanmasında en önemli etkenlerdendir. Antioksidan lar serbest radikallerin zararlarını en aza indirirler.

Esas olarak vücudumuzda hücrelerimizi koruma görevini üstlenirler. Antioksidan ların birçoğunu vücudumuz ürettiği gibi, bir kısmını da doğal olarak tükettiğimiz yiyeceklerden alırız. En yaygın olarak bilinen antioksidanlar A,C ve E vitaminleri, beta-karoten, likopen, selenyum, flavonoidlerdir. Antioksidanlar değişik sebze, meyve ve tahıl ve kuruyemişlerin yapılarında bol miktarlarda bulunurlar.

Hangi sebzelerde bulunurlar?

E vitamini en çok yeşil sebzeler, zeytinyağı, mısırözü yağı, ceviz, badem gibi kuru yemişlerde, kepekli ürünlerde bulunurken; A vitamini havuçta, C vitamini narenciye ürünlerinde, bazı koyu yeşil yapraklı sebzelerde, yeşil biberde; beta-karoten kayısı gibi turuncu sebze ve meyvelerin ve yeşil yapraklı sebzelerin büyük bir kısmında; likopen yoğunlukla domateste; selenyum tuna balığında, sarmısakta, sebzelerin çoğunda; flavonoidler ise esas olarak bazı çaylarda, kiraz, elma, üzüm ve şarapta bulunurlar.

Çoğumuz özellikle de yaşlanmanın etkilerini geciktirmek amacı ile piyasada satılan destek haplarına başvuruyoruz. Ancak bu tür destekler doktor tavsiyesi ile alınmadığı taktirde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilirler. Her bünyenin ihtiyacının bir diğerinden farklı olduğunu hep hatırlamalı ve lütfen bu tür destekleri kullanmaya başlamadan önce bir hekime başvurmalıyız. Unutmayalım, eğer sağlığımıza bağlı bir zorunluluğumuz yoksa, her zaman, her yaş için önceliğimiz doğal olan, yani doğru ve sağlıklı beslenmek olmalıdır. Umarız bu yazımızda sizlere Antioksidan Nedir sorusuna cevap verebilmişizdir.

Buna benzer Sağlık konularını sitemizden takipedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam