Kapat

Araba Alırken Sık Yapılan Hatalar

Arabası olmayanların en büyük hayallerinden biri genellikle bir araba almak olur. Günümüzde artık araç sahibi olmamanın zorlukları herkes tarafından bilinmekte. Arabayı olan birçok insan bile daha daha yeni modelini yada daha iyi bir markayı almak istemekte. Araba almaya karar verdikten sonra biraz dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü araba alırken belirgin yapılan hatalar vardır. Bu hatalarda arabayı aldıktan sonra sizi ya zor durumlara sokar yada aldıktan sonra istediklerinizi karşılamadığı için pişman olmanıza sebep olur. Sonuçta kimse parasını boş yere harcamak istemez. Paranızı boşa harcamak yerine gerçekten istediğinize ve size yeterli olan araca harcamak istiyorsanız belli durumlara oldukça dikkat etmelisiniz. Araba alırken sıkça yapılan hatalar vardır. Bu hataları siz değerli xbilgi.com takipçileri için aşağıda sıralamaya çalıştım.

Araba Alırken Sık Yapılan Hatalar

Test Sürüşü Yapmamak

Asla test sürüşü yapmadan bir araç almamalısınız. Sıfır araba alırken yada 2.el araba alırken iç ayırt etmeksizin test sürüşü yapmayı ihmal etmeyin. Sonuçta bir gömlek yada pantolon alırken bile deneyerek alıyoruz. Arabanın kullanımının size uygun olup olmadığından daha önemli bir durum yoktur.

Tek Bir Yere Bakıp Araç Alınmaz

Tek bir yere bakıp araç almaya kalkarsanız pişman olma şansınız gerçekten çok yüksektir. Sadece şansınız yaver giderse pişman olmayabilirsiniz. Sıfır araç alırken bayiler arasında fiyat farkı olabilir. Kullandıkları faiz oranları arasında da farklılık olabileceği gibi aynı fiyata, aynı modeli başka bir yerden daha uyguna alabilirsiniz. İkinci elde ise bu kaçınılmaz bir durumdur. Aynı marka aracı bir galeride yada sahibinden alırken size verdiği fiyatla başka galeri ve başka bir araç sahibinin verdiği fiyat arasında bazen hatırı sayılır farklılıklar olabilir. Öyle ki aynı markanın örneğin ;2008 modeline bir galerinin verdiği fiyat ile başka bir galerinin 2010 modeline verdiği fiyat aynı olabilir. Böyle bir durumda kim 2 yaş daha genç bir arabayı almak istemez ki?

Kendinize En Uygun Aracı Seçin

Araç seçerken elbette çevrenizdeki insanların fikirlerine önem verin. Fakat direk onların kararı ile hareket etmeyin. Sonuçta sadece siz kullanacaksanız sizin isteklerinizi karşılasın yeter. En basitinden geniş bir aileniz varsa sırf görüntüsü hoşunuza gidiyor diye tek kapı bir araç almanız elbette sizi rahat ettirmeyecektir. Yada araba ile çok sık seyahat ediyorsanız küçük bagaja sahip araçlar sizi pek rahat ettiremez. Birde özellikle benzine gelen yüksek zamlardan sonra aracın yakıt tüketimi de oldukça önemli hale geldi. Arabanın yakıt tüketimini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Özellikle Sıfır Araç Alırken Fiyat Kadar Ödeme Kolaylığına Dikkat Edin

Sıfır araç alırken yapılan en sık hatalardan biri de fiyata aldanıp ödeme durumunu gözden kaçırmak. Bazı firmalar fiyatı biraz daha uygun tutup taksit sayısını oldukça aşağı çekebiliyor. Bu durum ödeme gücünüze uyuyor mu? Bunun muhasebesini iyi yapmak zorundasınız. 1-2 bin lira kar etmek için büyük ödeme zorluğu altına giren birçok insan daha arabanın tadını çıkaramadan satmak zorunda kalıp büyük zararlar edebiliyor.

“Araba Alırken Sık Yapılan Hatalar” üzerine 1 yorum

  1. Arda Özçelik says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam