Kapat

Arthur Eddington Kimdir

Arthur Eddington seçkin bir İngiliz astronom, fizikçi ve matematikçi. astrofizik yaptığı grounbreaking araştırma çalışmaları için olduğunu kendini tanıttı. Yıldızlı hareketini, iç yapısını ve gelişimini araştırmak için ilk kişi oldu, Eddington yaygın olarak tüm zamanların en büyük gökbilimciler biri olarak bilinir.

Yaşamı ve Eğitimi

Kendal 28 Aralık 1882 günü doğan Arthur Eddington babası bir okulda müdür lük yapardı. Eddington parlak bir öğrenci oldu ve o Trinity College, Cambridge bir giriş burs kazandı. Üç yıl sonra mezun oldu

Katkıları ve Başarıları

Eddington yer jeodezik istasyonunun boylam bulmak için 1909 yılında Maltayı ziyaret etti. O da Tutulma seferinin başkanı olarak Brezilya’yı ziyaret etti. yaklaşık 31 yıl boyunca öğretti 1913 yılında Cambridge Astronomi Plumian Profesör, oldu.

1914 yılında, ilk kitabı, “Stellar Hareketler ve Evrenin yapısı yayınladı.Bilimsel fuar için zemin hazırlamıştır. ”Yıldızların İç Yapısı”, Eddington tarafından başka bir çalışma haline gelmiştir  astronomi hakkında en çok satan kitaplardan biri olmaya devam eden, 1926 yılında kitabı yayınlandı. Onun “Görelilik Mathematical Theory” kütleçekim Einstein’ın teorisinin matematiksel detaylarını açıkladı İngilizce dilinde ilk çalışma oldu.

Arthur Eddington bir yıldızın içe doğru yerçekimi basıncı dengede kalmasını dışa radyasyon ve gaz basıncını korumak gerektiğini 1926 yılında keşfetti.Ayrıca, bir yıldızın kütlesi üzerinde bir üst sınır olduğunu gösterdi.Eddington kendi içsel parlaklık karar edilecek bir yıldızın kütlesi yapma, bir yıldızın büyüklüğü onun parlaklığı ile doğrudan orantılı olduğunu ima kütle-parlaklık ilişkisi, keşfetti.

Ölümünden sonra yayınlanan “Temel Teorisi”, olarak, Eddington doğa sabiti, dış galaksilerin özellikle durgunluk hız sabiti, bir proton ve bir arasındaki elektriksel kuvvet yerçekimi kuvvetinin oranı çok onun hesaplarını tanıttı elektron ve evrendeki parçacıkların sayısını

Ölümü

Arthur Eddington 1906 yılında Royal Astronomical Society üye oldu ve 1914 yılında Royal Society sekiz yıl sonra, seçilmiş bir üyesidir. 1938 yılında şövalye oldu.

Eddington başarısız bir cerrahi operasyon sonrası 22 Kasım 1944 tarihinde Cambridge, İngiltere’de öldü. Eddington Memorial Burs ve Eddington Madalyası onuruna, onun ölümünden sonra kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam