Kapat

Aslanlar Hakkında Genel Bilgi

Bu yazımızda sizlere aslanlar hakkında bilgiler vermek  istiyoruz. Kedigiller familyasından olan aslanın bilimsel adı “Panthera leo” dur. Derisi açık kahverengi ve sarı karışımıdır. Koyu kahverengi renge sahip aslanlarda vardır ancak bunlar diğerlerine oranla çok daha seyrek bulunur. Erkeklerin, omuzlarına kadar dökülen, heybetli bir yelesi bulunur. Yeledeki kıllar sert ve dayanıklıdır. Koyu ve görece daha büyük yeleye sahip erkeklerin, dişi aslanlar tarafından eş seçiminde tercih edildiği düşünülmektedir.

Diğer kedilerin aksine aslanlar çok sosyal hayvanlardır. Yaklaşık 30 aslandan oluşan gruplar halinde yaşarlar. Bir grup, üç erkeğe, bir düzine  dişiye ve gençlerden oluşur. Grubun büyüklüğü yiyecek ve suyun mevcudiyetine göre belirlenir. Kaynaklar azsa grup daha da küçülür.

Grup üyeleri kükreyerek birbirlerini takip eder. Hem erkekler hem de kadınlar, 8 km’ye (5 mil) uzakta duyulabilen çok güçlü bir kükreme sahip.

Afrika aslanı, kaplandan sonra dünyanın yaşayan en büyük ikinci kedisidir. Erkek Afrika aslanı ortalama 250 kg’dır. Kaydedilmiş en ağır aslan 1970 yılında İngiltere’deki Colchester Zoo adlı hayvanat bahçesindeki Simba adlı aslandır. Ağırlığı 435 kg olarak kaydedilmiştir.

Aslanlar hakkında bilinen bir başka bilgide grup içinde erkekler ve kadınlar çok farklı roller üstlenmektedir. Erkek aslanlar kendi topraklarını ve yavrularını korumak için vakit harcarlar. 260 km²  kadar büyük olabilen topraklarını, kükreyerek idrarla işaretleyerek ve davetsiz misafirleri peşinde koşarak sınırlarını koruyorlar. Erkek aslanlara özgü kalın manaları, meydan okuyanlarla savaştıklarında boynunu korur.

Aslanların Yiyecek Sıralaması

Aslanlar, grubun birincil avcılarıdır. Erkeklerden daha küçük ve daha çeviktirler. Fakat avları hala onlardan daha hızlı olduğu için, bir hayvanı indirmek için takım çalışması kullanıyorlar. Havalanarak, yarım daire oluştururlar, daha küçük, daha zayıf aslanlar avı merkeze doğru dolaştırırlar. Sonra daha güçlü kadınlar hayvanları yere devirip öldürürler.

Aslanlar hakkında bilinen bir gerçekte genellikle geceleri avlanırlar. Avlarına antiloplar, manda, zebralar, genç filler , gergedanlar, suaygırları , vahşi domuzlar, timsahlar ve zürafalar dahildir . Fakat bazen fareler, kuşlar, karanfiller, kertenkele ve kaplumbağa gibi daha küçük avlar yiyorlar.

Başarılı bir avdan sonra grup içindeki tüm aslanlar yemeklerini paylaşırlar. Ancak yetişkin erkekler ilk iddiayı alarak, ardından da dişiler, ve en sonunda yavruları takip eden bir sıralama emri var.

Aslanların çabucak çalışan bir sindirim sistemi var. Yetişkin bir aslan günde 40 kilo et yer her gün su içerler. Ancak, avlarının mide içeriğinden nem getirerek içmeden 4-5 gün geçebilirler.

Günün 16-20 saatini uyurken veya dinliyorken, aslanlar büyük kedilerin en katı olanlarıdır. Ayakları yukarıya sırt üstü yatıyorlar. Tempere ederken, birbirlerine karşı çok sevecenler, kafaları ovuşturur, tımar yaparlar.

Bir erkek aslan günde tam 50 kez çiftleşir. Ortalama 45 dakikada bir çiftleşen aslanların çiftleşmesi çok kısa sürer. dişi aslan her seferinde 2-3 yavrusunu doğurur. Genellikle bir çift kadın aynı zamanda doğum yapar. Sonra yavrular birlikte büyütülür, bazen de birlikte emzirirler.

Sırtlan, leopar ve siyah destekli çakal gibi avcılara karşı savunmasız olan yavrular % 60-70 oranında ölüm oranına sahiptir. Bazen manda gibi büyük hayvanlar tarafından çiğneniyorlar. Ayrıca, başka bir grup erkek aslan yavruları gördüğünde, tüm yavruları öldürürler, böylece dişi aslanları  kendilerine çekebilirler.

Dişi yavrular, yaşlandıkça grubuyla birlikte kalırlar. İki yaşlarında, yetenekli avcılar olurlar. Fakat genç erkekler o yaştaki gururdan kurtulmuşlardır. Lisans grupları oluşturur ve diğer gururların erkek aslanlarına meydan okuyacak güçte olana kadar göç eden sürüleri izlerler. Genel olarak, bir grup erkek, başka bir lisans grubunun üstesinden gelmeden yaklaşık üç yıl gururla iktidarda kalır.

Hayvanlar Alemi hakkında  Bilgi almak istiyorsanız. Bizi takip etmeye devam edin.

“Aslanlar Hakkında Genel Bilgi” üzerine 2 yorum

  1. WEBYON says:
  2. Ugur.Akdogan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam