Kapat

ATEŞ AĞIZ ÇİKLİT (Thorichthys meeki)

Anavatanı Orta Amerika ( Meksika, Guatemala ve Yukatan bölgeleri ) olan ateş ağızlar  “Thorichthys meeki” oldukça dayanıklı ve görünüm olarak da güzel balıklardır.  Erkekleri dişilerinden renklerinin canlılığı, vücut olarak iriliği ve yüzgeçlerinin (karın ve sırt) daha uzun olması gibi özellikleri ile ayrılır. Ateş ağızlar “Thorichthys meeki” ortalama 15 cm. ye kadar büyürler. Ateş ağız akvaryumunun ısısı 24-26  °C ve pH değeri de 6,5 – 7,5 arasında olmalıdır. Ateş ağızlar “Thorichthys meeki” özellikle üreme dönemlerinde daha da belirginleşen boğazlarının altındaki ateş kırmızısı renkleri ile dikkat çekerler. Gövdenin karın bölümü de bu renk, diğer kısımlar ise mavimsi gri tonlardadır. Yüzgeçler üzerinde mavi damarlar görülür. Yüzgeçlerin kenar kısımları kırmızıdır. Özellikle üreme zamanlarında renklerin ani parlayıp sönmelerini seyretmek gerçekten zevklidir.

Ateş ağızlar “Thorichthys meeki” oldukça uyumlu balıklar olmalarına rağmen diğer türlerle olabilecek kavgalarda oldukça hırçın da olabilirler. Kendi aralarındaki kavgaları öldürmekten çok korkutmaya ve sindirmeye yöneliktir. Zebra çiklit gibi potansiyel katillerle bile aynı akvaryumda yaşamayı başarırlar. Akvaryumları dizayn edilirken taşlar ve kütüklerle oluşturulacak olan tüneller ve kovuklar optik bölge sayısını arttırdıkça kavgalar daha az olacaktır.  Bitkileri yemek gibi bir huyları olmamasına rağmen bir çok çiklit cinsi gibi üreme dönemlerinde artmak üzere devamlı tabanı kazıp durdukları için akvaryumlarında zayıf bitkilere çok fazla şans tanımazlar. Akvaryumlarına su üstü bitkileri ya da kökleri taşlarla çevrilmiş dayanıklı bitkiler dikilebilir.

Ateş ağızlar “Thorichthys meeki” her türlü kaliteli yemle beslenebilirler. Canlı yem onların üremelerinde tetikleyicidir. 10 günde bir gibi canlı yem mutlaka verilmelidir.

Üremeleri oldukça verimli olabilir. İlk yumurtlamasından sonra dişinin yumurta sayısı gittikçe artacaktır. 400-500 yumurta yapabilirler. Akvaryumlarına konulacak yatık bir saksı ya da fincan onların üreme için kullanacakları alan olacaktır. Yeni doğuma kadar yavrularına çok iyi bakarlar ama yeni doğum sonrası eski yavrularına karşı ilgilerini kaybederler.

Sağlıklı bir gelişim için düzenli su değişimleri asla ihmal edilmemelidir.

“ATEŞ AĞIZ ÇİKLİT (Thorichthys meeki)” üzerine 1 yorum

  1. HAYALET GAMER says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam