Kapat

Avrupa Birliği’nin Çöküşünün 10 Sebebi

Neredeyse 25 yıl boyunca Avrupa Birliği tam bir demokrasi, serbest ticaret ve ülkeler arası birlik modeli oldu. Tabii başka bir deyişle de kronik kapitalizmin kalesi gibiydi. Dolayısıyla kendisi son derece tartışmalı bir konu olurken, birlik hakkında iyi ve kötü şeyler vardı fakat artık yavaş yavaş sonuna gelindi.

 

 • Brexit

  Yakında gerçekleşmiş konulardan biriyle başlayalım. Çoğu İngiliz insanı kendini AB’ye ait hissetmezken, Brexit kararıyla da topluluktan ayrılma kararı aldılar. Fakat diğer yandan bu toplumu da ikiye ayırdı. Ayrılmak için oy veren Britanyalılar ırkçı, kalmak isteyenler ise elit gruptan kabul edildi. Sonuç olarak Brexit ile Britanya halkları Avrupa Birliği’ni terk etme kararı aldı ve sorunlar yaşansa da, ilk domino taşı devrildi.
 • Avrupalı Neoliberalizmin Başarısızlığı

  Son 10 yılda ortalama bir Avrupalı’nın zenginlik oranı yüzde 5 azalırken, zıt yönlerdeki Kanada’da yüzde 50, Avustralya ise yüzde 100 oranında büyüme kaydetti. Politik açıdan hükümetler vergileri yükseltirken, kamu hizmetleri ise eksik kaldı. Muhafazakarların güçlü olduğu ülkelerde fakirler ezilirken, sosyalist ağırlıklı ülkelerde ise yüksek vergilerin acısını orta sınıf çekti. Genç Avrupalıların yüzde 30’u yoksulluk ve toplumda dışlanma tehlikesi altındayken, işsizlik yükseliyor ve çare de bulunamıyor. Milyonlarca genç Avrupa Birliği’nden rahatsızken, ekonominin bunda etkisi büyük.
 • Göçler

  Toplu göç alımları uzun süredir Avrupa Birliği politikaları arasında. Kağıt üzerinde kötü gözükmeyebilir fakat birçok insan için göç akımları işsizliği arttırıyor, maaşları azaltıyor ve ortaya sosyal problemler, entegrasyon zorlukları çıkıyor. Suriye’deki iç savaş yüzünden Avrupa’ya çok sayıda mülteci girerken, diğer yandan Afrika’da da nüfus patlaması yaşandı ve Avrupa mülteciler için çekici hâle geldi. Kıtada yaşayanlar bu durumdan rahatsızken, AB’nin önlem almaması insanları kendisinden daha da soğutacak.
 • Kimlik Politikaları

  Onlarca yıl boyunca Avrupa ‘eşitlik’ ilkeleri etrafında yürüdü. Kuşkusuz kimsenin cinsel yönelimi, ırkları ya da diğer özellikleri yüzünden ayrımcılığa maruz kalmaması gerekiyor fakat özellikle son yıllarda bu konular hiç olmadığı kadar siyasallaştırıldı. Özellikle siyasi sol bu taktiğin savunuculuğunu üstlenirken, birçok insanın duruma karşı sabrı kalmadı ve başta İngiltere, Polonya, Fransa, Hollanda ve daha pek çok AB ülkesinde sağ kanat yükselişe geçti. Üstelik bu ABD’de Donald Trump’ın seçimleri kazanmasına dahi katkıda bulundu. Artık kimlik politikaları bir kontrol metodu olmaktan çıkarken, sol kanatın büyük hataları oldu.
 • Korporatizm

  Brexit Referandumu öncesinde Almanya ve Britanya arasında bir soğuk savaş yaşandı. Britanya Avrupa Birliği’ni terk etme konusunda oldukça güçlü bir ele sahipken, Almanya’nın ise ekonomik gücü vardı fakat yine de İngilizlerin üstüne çok gidilmedi. Çünkü Britanya, AB’yi büyük bir ödenmemiş vergi faturasıyla ve kötü kredi notlarıyla bırakabilirdi.
 • Ekonomik Durgunluk

  Avrupalılar son 15 yıldır çalışıyor fakat yeteri kadar hak ettiklerini alamadıklarını düşünüyorlar. Üniversite mezunlarının dahi iş bulma şansı giderek azalırken, insanlar işlerine yaramayacak diplomalar almaya zorlandılar.
 • İslami Terörizm ve Aşırı Sağ

  Bu konuyla yüzleşmek kimi Avrupalılar için zor olsa da, başta Fransa olmak üzere kıtanın pek çok ülkesinde aşırı sağ ideoloji ve milliyetçilik yeniden yükselişe geçiyor. Normal şartlarda Fransız seçimlerini sosyalistlerin kazanması beklenirdi fakat şartlar pek de normal değil. Son iki yılda terör saldırılarında 200 kişinin ölmesi ve ülkelere çok sayıda göçmen girmesi bunda etkili oldu. Yaşananlardan ötürü rahatsız olan halk, sol politikacıları suçladı ve yükselen milliyetçiliğe katkıda bulundular.
 • Para Biriminin Değeri

  Birkaç yıl önce Yunanistan ciddi ekonomik sorunlar yaşarken, yeni seçilen hükümet de Avrupa Merkez Bankası’ndan destek aldı fakat başarısız oldular, inanılmaz bir borç birikti. Bugün seçimlerden 7 yıl sonra, Yunanistan’ın bu ekonomik yükten kurtulmasının tek şansı AB’nin çöküşü. Neyse ki kıyamet senaryoları sevenler için bu olası bir ihtimal. Euro para birimi çok farklı ekonomilerde, hem güçlü, hem de zayıf ülkelerde kullanılıyor. Tüm bu standart para birimi ülkeleri de birbirine bağlarken, sadece Yunanistan, Portekiz ya da İrlanda’nın değil Almanya’nın bindiği gemi de su sızdırmış oluyor.
 • Avrupa Birliği’nin Görevi Tamamlandı

  Avrupa Birliği’nin (ve diğer tüm ticari anlaşmaların) amacı aslında kıtada Almanlarla Fransızların birbirini öldürmesi dışında şeylerin de olabileceğini göstermekti. Oldukça başarılı olurken, bir zamanlar hem 2. Dünya Savaşı, hem de Soğuk Savaş tehlikesi vardı fakat bunların hepsi geride kaldı. Artık Avrupa sınırlarında bekleyen herhangi bir tehlike ve ülkeler arası rekabet yok. Dolayısıyla Birlik de görevini tamamladı diyebiliriz.
 • Avrupa Birliği Anti Demokratik Bir Yapı

  Birçok Avrupa ülkesi demokrasiye aslında yeni alışıyor. 19. yüzyıl devam ederken Britanya kolonileriyle dünyanın yarısına sahipti. Ayrıca 3. Reich ve diğer faşist rejimlerin de 2. Dünya Savaşı sonrası yıkılmasından fazla zaman geçmedi. Tabii diğer yanda da komünist Doğu Paktı yer alıyor. Bu AB’nin yapısını hâlâ etkiliyor ve açıkçası Almanya’nın komisyon üzerinde açık bir liderliği var. Sanki bütün birlik tek bir ülke tarafından yönetiliyor ve kimseye de ne yapacağı sorulmuyor gibi bir hava mevcut.

 

“Avrupa Birliği’nin Çöküşünün 10 Sebebi” üzerine 1 yorum

 1. Belma Teker says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam