Kapat

B-12 vitamini nedir?

B-12 Vitamini, diğer tüm B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir.

Bu, suda çözünebileceği ve kan dolaşımından geçebileceği anlamına gelir. İnsan vücudu, B-12 vitaminini dört yıla kadar saklayabilir . Fazla veya istenmeyen B-12 vitamini idrarla atılır.

B-12 Vitamini, yapısal olarak en karmaşık ve en büyük vitamindir. Et ürünlerinde doğal olarak bulunur ve sadece bakteriyel fermentasyon sentezi yoluyla endüstriyel olarak üretilebilir.

B-12 İçeren Gıdalar

B-12 vitamini, balık, et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur. Bitkisel besinlerde tipik olarak görülmez.

İyi diyet B-12 vitamini kaynakları şunları içerir:

 • sığır eti
 • jambon
 • kümes hayvanları
 • Kuzu
 • balık, özellikle mezgit balığı ve ton balığı
 • süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • bazı besin mayası ürünleri
 • yumurtalar

Bazı soya sütü türleri ve kahvaltılık tahıllar B-12 vitamini ile güçlendirilmiştir.

Aktif tedavi gerekmeden önce dengeli bir diyet sürdürmek ve sağlıklı miktarda besin almak her zaman daha iyidir. Eksiklik semptomları sağlıklı bir diyetle kolayca önlenir.

B-12 Vitaminin Faydaları

B 12 Vitamini, beynin ve sinir sisteminin normal işlevi için çok önemlidir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar ve DNA’nın oluşturulmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur.

Vücuttaki her hücrenin metabolizması, yağ asitlerinin sentezinde ve enerji üretiminde rol oynadığı için B 12 vitaminine bağlıdır. B 12 Vitamini, insan vücudunun folik asidi emmesine yardımcı olarak enerjinin salınmasını sağlar .
İnsan vücudu her dakika milyonlarca kırmızı kan hücresi üretir. Bu hücreler, B 12 vitamini olmadan düzgün çoğalamazlar. B 12 vitamini seviyeleri çok düşükse kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalır. Kırmızı kan hücresi sayısı düşerse anemi oluşabilir.

B-12 Eksiklik belirtileri

B-12 vitamini eksikliği, vücut yeterli miktarda B-12 vitamini almadığında ortaya çıkar.

Geri dönüşü olmayan ve özellikle sinir sistemi ve beyinde potansiyel olarak ciddi hasara neden olabilir.

Normalden biraz daha düşük olan B-12 vitamini seviyeleri bile, depresyon , kafa karışıklığı, hafıza sorunları ve yorgunluk gibi eksiklik semptomlarını tetikleyebilir . Bununla birlikte, bu semptomlar tek başına B-12 vitamini eksikliğini teşhis edecek kadar spesifik değildir.

B-12 vitamini eksikliğinin diğer belirtileri arasında kabızlık , iştahsızlık ve kilo kaybı yer alır.

Semptomlar arttığında, eller ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi nörolojik değişiklikleri içerebilir. Bazı insanlar dengeyi sağlamakta güçlük çekebilir.

B 12 vitamini eksikliği olan bebekler, eksiklik tedavi edilmezse, refleks sorunları, beslenme güçlükleri, tahriş ve nihai büyüme sorunları gibi yüz titremeleri gibi olağandışı hareketler gösterebilir.

B 12 vitamini eksikliği ciddi bir kalıcı sinir ve beyin hasarı riski taşır. Yetersiz B-12 vitamini olan bazı kişilerde psikoz , mani ve bunama gelişme riski daha yüksektir .

Yetersiz B 12 vitamini de kansızlığa neden olabilir. Aneminin en yaygın semptomları yorgunluk, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışıdır. Anemili insanlar da yaşayabilir:

 • ağrıyan ağız veya dil
 • kilo kaybı
 • soluk veya sararmış cilt
 • ishal
 • adet sorunları

B-12 vitamini eksikliği de insanları enfeksiyonların etkilerine karşı daha duyarlı hale getirir.

Kimler risk altında?

Veganlar, beslenmelerinde hayvan kaynaklı gıda ürünlerini içermediğinden, B-12 vitamini eksikliği riski ile karşı karşıyadır. Gebelik ve emzirme, veganlarda eksikliği daha da kötüleştirebilir. Bitki kaynaklı yiyecekler, uzun vadeli sağlığı garanti edecek kadar yeterli kobalamine sahip değildir.

Zararlı anemisi olan kişilerde B 12 vitamini eksikliği olabilir. Pernisiyöz anemi, kanı etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Bu bozukluğa sahip hastalar, midede vücudun B 12 vitaminini emmesine izin veren bir protein olan yeterli intrinsik faktöre (IF) sahip değildir.

Diğer riskli gruplar arasında ince bağırsak problemleri olan kişiler, örneğin ince bağırsağı cerrahi olarak kısaltılmış bir birey bulunur. Kobalamini düzgün bir şekilde ememeyebilirler. Olan kişiler Crohn hastalığı risk altında olduğu söyleniyor, ancak araştırmacılar bu onaylamak için kanıt eksikliği olduğu korumak.

Gastrit, çölyak hastalığı ve iltihaplı bağırsak hastalığı eksikliğe neden olabilir çünkü bu koşullar besinlerin emiliminin azalmasına neden olur .

Kronik alkolizm hastaları , vücutları da besinleri verimli bir şekilde ememediği için B 12 vitamini eksikliği yaşayabilir .

Diyabeti metformin ile tedavi eden kişilere B 12 vitamini seviyelerini izlemeleri tavsiye edilir. Metformin , B-12 vitamini emilimini azaltabilir .

Tedavi, B-12 vitamini enjeksiyonlarını içerir. Besin emiliminde sorun yaşayan kişilere B-12 vitamini enjeksiyonu yapılmalıdır.