Kapat

B12 Vitamini Nedir? Nelerde Bulunur?

B12 Vitamini Nedir? İnsan vücudunda hayati işlevleri olan vitaminlerin başında geliyor. Ana görevi kan hücresinin üretimi ve sinir sisteminin korunmasıdır.  Suda çözünen bir vitamin olduğundan, vücut fazlasını idar yoluyla dışarı atar.

B12 vitaminini vücut kendisi üretemez, mutlaka yiyeceklerle vücudumuza kazandırmak zorundayız. Gıdalarla alınan B12 vitamini, karaciğerde depolanır. hücreler ihtiyaç duyduğunda bu depolar devreye girer.

 

B12 Nelerde Bulunur?

B12 vitaminin ana kaynağı hayvansal gıdalardır.

Balık yumurtası bunlar arasında en çok b12  içeren gıdalardandır. Ve sırasıyla uskumru, somon, sardalya, ton balıkları da yüksek bu vitamini içerir.

Et ürünlerinden ciğer çeşitleri en zengin b12 kaynaklarındandır. Kuzu ciğeri bunların başında gelmektedir. Midye ve istiridyede B12 bakımından çok zengin deniz ürünlerindendir fakat yüksek kolestrol içerdikleri için dikkatli tüketilmelidir.

Ayrıca bunların yanında peynir ve yumurta da günlük B12 gereksiniminin fazlasını karşılamaktadır.

 

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 eksikliği yaşam kalitemizi düşürmenin yanında, bazı hastalıklara da yol açabilecek bir rahatsızlıktır.

B12 vitamini eksikliği yanlış beslenme ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından dolayı meydana gelebilir, bazı durumlarda B12 bakımından zengin besinler tüketilse bile eksikliği görülebilir, bu durumda mutlaka doktora danışılmalıdır.

B12 eksikliğinin belirtilerinin başında yorgunluk, iştahsızlık, kabızlık başta gelmektedir.

Ayrıca kollarda ve bacaklarda uyuşma, hissizlik kaybı görülür. Eksikliği psikolojik sorunlara yol açabileceği gibi, b12  eksikliği yaşayan kişilerde depresyon etkisi yaratır. İlerleyen zamanlarda ise unutkanlık, hatta bunamaya kadar gidecek ciddi sağlık problemleri görülebilir.

 

B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviye başlamadan önce, eksikliğin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Vejeteryan beslenen kişiler ve B12 içeren gıdaları tükettiği halde eksiklik yaşayanlar, mutlaka dışarıdan takviye alınmalıdır. B12 hapları ve iğneleri bu durumlarda kullanılabilir.

Hafif derecede ki eksikliklerde ise, beslenme alışkanlıkları düzeltilerek eksiklik giderilmeye çalışılır.

Buna benzer faydalı bilgilere ulaşabilmek için sizi daha sık sitemize bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam