Kapat

Bacak Ağrısı ve Ayak Uyuşması

Bacaklarda ağrı ve ayakta görülen uyuşma her zaman masum olmayabilir. Bel fıtığı ya da çevre damar hastalığı bu şikayetlere neden olabilmektedir. Sigara kullanımı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol bu hastalıkta baş neden olarak gösterilebilmektedir.

Bacak Ağrısı Çevre damar hastalığı: Damar sertliğinin tüm vücuttaki damarlarda yol açtığı darlıklara çevre damar hastalığı denir. Özellikle bacaklara giden damarlarda bu sıkıntı sıklıkla görülmektedir. Çevre damar hastalığı olan kişilerin kalp krizi geçirme riski normalin 3 katı artar.

Bacak ön yüzleri ve ayak üst kısmına yayılan ağrı ve uyuşmalar olan bir durum ise anteriör tarsal tunnel sendromudur. Burada ayak tabanında ağrı ve anmalar bulunmaz.burada da ilaçlar nöral terapi ve tedaviye dirençli vakalarda açık ameliyatla o burada ki sıkışık sinir rahatlatılır

Bacak Ağrısı Ayak iç kısmı ve ayak tabanında ağrı ve yanmalar olduğu duruma posterior tarsal tünel sendromu diyoruz. Burada ayak tabanında yanıcı ağrılar vardır. Geceleri çok rahatsız edici olabilir. Burada tedavi ilaçlar. Nöral terapi ve tedaviye dirençli haller yada ayak çukurunda erime olduğunda açık ameliyat ile siniri sıkıştıran köprü bağ kesilir

Ayakta yanma şikayeti bazı vitamin eksikliklerinde ve şeker hastalığında görülebilmektedir. Sinirlerin etkilenmesi sonucu ayaklarda yanma olabilmektedir.. Bazen şeker hastalığının başlangıcı ayak altlarında yanma ile kendini göstermektedir. Gizli şeker durumuda yine ayak yanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bunun teşhisi Endokrin uzmanı tarafından konulabilmektedir.

 

Bu yazımızın dışında sizlerin “Grip Nedir Ve Gripten Nasıl Korunuruz” başlıklı makalemizide incelemenizi öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam