Kapat

Baş Nedir?

Baş Nedir?

Beyni, dokunma duygusunun bir kısmı ile öbür duygu organını, solunum ve sindirim organlarının ilk kısımlarını taşıyan vücut parçası, insanlarda boynun yukarısında şişkin ve yuvarlakça; hayvanlarda vücudun ön tarafında ve ovaldir. Pek ilkel hayvanlarda, gövdenin öbür kısımlarından ayrılmamış, tır.

Baş iskeleti (yandan)

1 – Alın kemiği, 2 – Duvar kemiği, 3 -Artkafa kemiği, 4 – Şakak kemiği, 5 -Temel kemiği, G – Mastoid, 7 – Elmacık kemiği, 8 – Dışkulak yolu, 9 – Elmacık kemeri, 10 – Üstçene kemiği, 11 – Alt çene kolu, 12 – Altçene cismi, 13 – Kas çıkıntısı, 14 – Eklem çıkıntısı, 15 – Çene ucu deliği, 16 – İnfaorbital delik, 17 -Burun kemiği, 18 – Gözçukuru, 19 – Şakak üst çizgisi, 20 – Glabella, 21 – Üstçene açısı, 22 – Eğri çizgi, 23 – Burun dikeni.

Baş kemikleri: Kafa ve yüz kemiklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Kafa kemikleri, kafa bokluğunun çevresinde dördü tek ikisi çift sekiz kemik, temel kemik, art kafa kemiği, şakak kemikleri ve duvar kemikleridir. Yüz kemikleri, başın ön ve alt kısmında olup yüzün iskeletlerini meydana getiren altısı çift, on dört kemikten meydana gelmiştir. Tek olanlar sapan ve altçene kemikleridir. Çift olanlar şunlardır: Üstçene, damak, elmacık, tırnaksı, burun , altboyuncuk kemikleri.

Baş, yüz ve kafa olmak üzere iki kısma ayrılır. Kafa kısmında, kafa kemiklerini meydana getirdiği boşluk içinde beyin zarları ile örtülü ön, orta ve arka beyin bulunur. Kafatasının dış yüzü deri ve saçla örtülüdür. İşitme duygusunun alıcı organı olan kulak, kafanın, yanlarındadır.

Yüz kısmı, kafanın önündedir. Burada burun ve burun boşlukları, koku duygunun alıcı kısmı, yanaklar, dudaklar, ağız, boşluğu, dişler, dil göz küreleri kaşlar bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam