Kapat

Bayanlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri

 

Kadınlar ergenlik döneminde regl olmaya başlarlar ve zaman içerisinde ortalama 28 gün olacak şekilde adet görürler. Bazı etkenler adet düzeninde ufak değişikliklerin olmasına sebep olabilir. Bunlara örnek verilecek olursa; kilo alımı veya verilişi, mevsim değişimleri, stres, geçirilen hastalıklar adet zamanının değişmesine sebep olabilir. Bir yıl içerisinde yaşanan bir veya iki düzensizlik normal karşılanmalıdır. Ancak adet kanamasının çok seyrek olması veya gereğinden uzun sürmesi sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

 

15-16 yaşlarında bir genç kızın adet görmüş olması gerekmektedir. Eğer henüz adet olunmadıysa bunun arkasında yatan sebepler mutlaka araştırılmalıdır.

Düzenli olarak adet gören bir kadının adetindeki gecikme akla ilk olarak gebelik durumunu getirir. Bunun sonucunun öğrenilmesi için idrar testleri kullanılabilir. Ancak en kesin çözüm kan testidir. Eğer adeti geciken kadın hamile değilse, bu gecikmenin arkasında yatan sebepler araştırılır. Özellikle spor yapan kadınlarda reglin gecikmesi durumu sık olarak gözlenmektedir.

Stres reglin gecikmesine sebep olan nedenlerden biridir. Psikolojik olarak kadının kendini rahatlatması gerekmektedir. Bunun dışında kişi o dönem bir hastalığa yakalanmışsa adet düzeni de bozulabilir. Kullanılan ilaçlar da kadının bünyesini değiştireceğinden gecikmelerin yaşanması normal karşılanabilir.

Bu sayılanlar normal karşılanabilecek gecikmelerdir. Ancak adet gecikmesi bazen de ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bunları belirlemek için farklı testler uygulanabilir.

Hormon bozukluklarından kaynaklanan hastalıklar reglin zamanında görülmemesine sebep olabilir. Bu durumu incelemek için kanda yer alan bazı hormonların dengesine bakılır. Bakılan hormonlar arasında FSH, LH, estradiol, testesteron, böbrek üstü bezi ile ilgili hormonlar, süt salgılatan hormon belirleyici rol oynamaktadır. Tiroid hormonunun az veya çok salgılanması da ara ara adet kanaması gibi kanamaların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Aşırı egzersiz yapılası, stres gibi durumlar kadınlarda yemek yeme bozukluklarına sebep olur. Bu da beyinde hipotalamus bölgesini etkiler ve hipofiz bezi ile yumurtalıkların çalışması bozulur. Beyinde bu bölgede oluşan tümör, başın travmaya uğraması, beyne radyasyon verilmesi regl düzensizliklerine sebep olur.

Hipofiz bezini etkileyen hastalıklar da salgılanan hormonlarda dengesizliklere yol açacağı için adet gecikmesine sebep olur. Psikiyatrik ilaçlar veya hipofiz bezinde oluşan iyi huylu tümörler süt salgılatan hormon olan prolaktinin fazla salgılanmasına sebep olur. Fazla salgılanan prolaktin de adet gecikmesine sebep olur.

Rahim ve yumurtalıklar ile ilgili sorunlar da adet düzensizliklerine neden olur. (Myom, kist gibi…)