Kapat

Bayanlarda Doğum Sonrası Depresyondan Nasıl Kurtulunur.

Doğum Sonrası Depresyon; anne ve çocuğun ruhsal sağlığı ve ilişkilerinin geleceği açısından oldukça ciddi bir vaziyettir .

Artık anne olmuşsunuz, ama sanki bir şeyler eksik , her şeyden huzursuz oluyor , kızıyor, her dakika ağlamak ve kendine güvensizlik duygusu meydana geliyor . Hatta öyle anlar oluyor ki, dünyaya bin bir zahmetle getirdiğiniz bebeğinizi suçlu olarak görüyorsunuz. Bunu iyi biliniz ki suçlusu hiçbir günahı olmayan minik bebeğiniz değildir. Bu doğum sonrası depresyondur. Bunu hemen , anne meydana gelen bayanların çoğu yaşıyor, ancak toplumumuzda kınanacağından korkarak çoğunluk bayanlar bunu kendi kendine bile itiraf etmeye çekiniyorlar. Depresyon sırasında içine kapanaraktan yardım istememek daha da zor bir hal alabilir. Bu zamanda yapabilecek en iyi şey eşinden ve yakınlarından yardım almaktır.

Aslında yepyeni anne olmuş kadını her çeşitli manevi bakımdan desteklemek yerine onu kınamaya başlıyorlar. Ama bu 9 ay beklediği bebeğinin dünyaya gelmesini herkesten çok istiyor ve ona canla başla bakıyor, ancak artık aylardır yüklenmiş beden ve üstelik doğum sırasında geçirdiği stres annenin çocuğa istediği gibi bakmaya engel oluyor , uykusuz geceler, çocuğun ağlaması onu bu stres durumunun daha da ağırlaşmasına yol açıyor . Bu durum annenin evde daha da kendine meydana gelen güvenini kaybediyor. Aylarca çektiği bu eziyetten dolayı yıpranmış anneye şefkatle yaklaşmak ve her çeşitli yardımda bulunmak gerekiyor .

 

3 çeşit doğum sonrası depresyon var

1. Doğum işi bittikten sonra birkaç saat içinde olur . Bu zamanda kadın kendine güvenmeyen, aciz biri olarak hisseder, bir çok kez olarak ağlamak ve korku hisleri sarar.

2. Ağır olamayan şeklindeki depresyon – bu bir kaç günden bir haftaya kadar sürebilir. Bu sürede kadın kendini çok yalnız görebilir. Kadında yalnızlığın yanında savunmasızlık ve korku hisleri de olabilir .

3.Kronik meydana gelen depresyon – Bu depresyonun süresi doğumun ilk üçüncü ayından başlayıp bir yila kadar da devam edebilir. Depresyonun ağırlığına göre bir takım durmalarda durumlarda 3-4 yıla kadar devam edebilir. Bu zaman en basit işlerin görülmesi imkânsız olabilmektedir. Bazen bu basit işler vazgeçilmez bir hal alabiliyor. Kadın bu zamanlar bir çok kez olarak kendini bir heyecan ve anlaşılamayan bir korku içinde görüyor.

 

Kadın bu çöküntüden bir an kurulması ve bir an önce çocuğuna bakması için neler yapılmalı?

1. Eğer anne olduğunuz andan itibaren siz önceden alıştığınız yaşam tarzını bırakamıyor ve bu yepyeni duruma alışamıyorsanız birkaç değişik yöntemle alışabilirsiniz. Sözgelişi önceden en sevdiğiniz filmi veya diziyi izleyebiliyordunuz. Şimdilerde buna ne imkânınız, ne de vaktiniz var. En iyisi dizi ve film seyretmektense radyoyu açın ve müziğe kulak verin, haberleri dinleyin. Bu yolla en azından yeryüzünde yaşanan olaylardan haberdar olursunuz. Hem de müzik dinledikçe sinirleriniz sakinleşir, bununla birlikte yaptığınız işler de eğlenceli olur .

2. Evdeki tüm temizliğini yapmaya kalkışmayın kendinizi yorup yıpratmayın Evin bu temizlik durumunu geçici bir zaman ertelediğine inanın. Sadece bebeğinize bakın. Zira bebeğin size daha çok ihtiyacı var. Bebeğin bakımı evdeki temizlikten daha önemlidir . Veya çocuk baktıktan sonra vaktiniz olduğunda ve kendiniz rahat hissettiğiniz zaman yapabilecek kadar temizliği yapabilirsiniz.

3. Unutmayın ki, bazen siz de kendinize zaman ayırmalısınız, isteyip de olanak bulamadığız bir şeyi yapın sözgelişi bir kuaföre gidin. Komple bir bakım yapın kendinize. Zevk alıyorsanız eğer mağazaları gezip alışveriş yapın. Bunun için size birkaç saat zaman yetecektir . Bu zamanı bulmak içinde bebeğinize bakacak bir akrabanızdan ve dostunuzdan yardım alabilirsiniz. Yardım isterken sakın çekinmeyin, onlar kocaman memnuniyetle 1-2 saatliğine sizin bebeğe bakmaktan zevk alacaklardır.

4. Bu durumda sizin için en yararlı şeye dinlenmek olacaktır. Kendiniz için bir uyku zamanı oluşturun. Bu uyku zamanı gündüz olmasına dikkat edin . Zira geceleri bebeğin ağlaması ve bebeğin emzirmesi nedeniyle tam uykunuzu almamış olabilirsiniz. Gündüz bebeğinizin uyuduğu zamanlarda sizde uyuyun. Uyurken bebeğin yanında uyuyun ki her çeşitli olacak risklerde yanında olun ve onu koruyun

5. Çocuk uyuduğunda eğer uykunuz yoksa o zaman bir kitap okuyum Kitap okuduğunuzda ufkunuz açılacağı gibi sinirlerinizin de rahatlamasına neden olacaktır.

6. Çocuk uyuduğu zaman uykunuz yoksa ve kitap okumak istemiyorsanız eğer rahat bir duş alın. Daha sonra evde spor yapın. Bu zamanlarda yapılacak spor gebelik boyunca hırpalanan ve kilo alan vücudunuzu forma sokacaktır ve sizi rahatlatacaktır.

7. Evin içinde sıkıldıysanız eğer bebeğinizle dışarıda gezmeye çıkın. Dışarıya çıkarken de her bakımdan bakımlı ve özenli olmaya gayret edin. Gezinti sırasında sizi böyle bakımlı gören tanıdıklarınız sizin gebelik dönemindeki halinizi göz önüne alarak sizin çok güzelleştiğiniz ve bakımlı olduğunu söyleyeceklerdir. Bu sözler elbette ki hoşunuza gidecek ve kaybettiğine o öz güveniniz bir daha geri gelecektir .

Unutmayın!

Depresyondan rahat çıkmak için talep ettikleri takdirde bir çeşitli çocukları olmayan kadınları düşünün. Onlar bir çocuğa sahip olmak için nelerini vereceklerini hayal edin. Çocukları yok belki evde rahat olabilirler ama sevecekleri, koklayabilecekleri ve canından can meydana gelen bir mucizeleri yoktur. Allah size kocaman bir nimet ve mucize vermiş kıymetini iyi bilin.