Kapat

Bir Boks Kahramanının Hayatı – Muhammed ALİ

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu olan ve Amerika’daki siyahilerin örnek aldığı efsane boksör ve şahsiyet Muhammed Ali sadece ülkesinde değil tüm dünyada sevilen bir idol haline gelmiştir. Gerek çıktığı ringlerde tekniği ile gerekse politik anlamdaki çıkışları ile yaşadığı dönemde kendinden sıkça söz ettiren Cassius Marcellus Clay dinini değiştirerek Muhammed Ali adını almıştır.

Genç arkadaşlar belki hatırlamaz ama çocukluk dönemlerimizde hep adını duyar ve onunla gururlanırdık. Muhammed Ali hayranlığı birçok kişide boks sevdası başlatıp bu spora teşvik etmiştir. Bizde bu yazımızda Muhammed Alinin hafızalara kazınan anlarını ele alarak onu tanımayanlara tanıtacağız.

  1. 12 yaşında boks ile tanışan Jr (onu böyle çağırırlardı) kısa sürede kendini geliştirdi ve alanında oldukça başarılı hale geldi. Bir sürü amatör maçtan galip çıkan Clay yavaş yavaş profesyonelliğe adım attı. İlk maçına 18 yaşındayken çıkan Clay rakibi Tunney Hunsaker ile çıktı. Rakibini yere seren Clay ilk maçının galibi olarak ringden ayrıldı.

  2. Kazandığı bu şampiyonluktan sonra Roma Olimpiyatlarına katılan ve altın madalya ile evine dönen Clay artık ünlü biriydi. 1960’lı yıllar Amerika’da yaşayan siyahlar için zorlu dönemlerdi ve bunu Clay’de yakından hissediyor halkı için bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Bir yandan davası ile uğraşan JR diğer yandan Dundee emri altında boks maçlarına katılıyordu. Ringdeki başarısını hız kesmeden sürdüren Clay arık şampiyonaya katılabilirdi. Dönemin Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olna Sonny Liston ile unvan maçına çıkmaya hak kazandı. Maç sırasında Liston Clayden korkarak maçtan çekildi ve Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Cassius Marcellus Clay oldu.

  3. Henüz 22 yaşında Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Clay artık tüm dünya tarafından tanınan bir şahsiyet haline gelmiştir. Tarihi zaferinin ardından kameralar karşısına geçen JR başta Amerika olmak üzere tüm dünyayı şaşırtacak açıklamayı yapacaktır. Müslüman olduğunu ilan eden Clay adını değiştirerek Muhammed Ali olduğunu ilan etmektedir. Muhammed Ali’nin bu açıklamasından sonra oldukça tepki gördü ve kameralar karşısında özür dilemesi istendi ancak Ali bunu reddederek “Elinizden geleni ardınıza koymayın” cevabını verdi.

  4. Özellikle Malcolm X ile yoluna devam eden Ali bundan sonra politik olaylar ile anılmaya başlar. Siyasi anlamda oldukça başarılı olan Malcolm ile Ali arasındaki samimi dostluk uzun bir süre devam eder. Bu sırada siyahların hakkı için mücadele etmeye devam ederler.

  5. Hızlı dönemlerini yaşayan Ali her maçından galip çıkıyor ve Amerika’da bir lidere dönüşmeye başlıyordu. İnsanlar sokaklarda onu alkışlıyor adına şarkılar söylüyor ve çocuklarına onun adını veriyordu. Tüm bunlar yaşanırken Vietnam savaşı patlak verdi ve ABD ordusu yaşı tutan herkesi askere çağırdı buna Muhammed Ali de dâhildi. Ancak Ali bunu kabul etmedi. Şampiyonluk kemeri elinden Alınan Ali 5 yıl hapse ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı ancak hapis cezası kefaretle ödendi ve boks yasağı getirildi.

  6. 1971 yılında ringlere tekrar dönen Ali adını tarihe altın harfler ile yazdırmaya devam etti. Dönemin yönetimi Ali’ye karşı giriştiği onca baskıya rağmen Muhammed Ali kelebek gibi uçtu ve arı gibi soktu.

  7. Muhammed Ali tüm uğraşları içinde boksu da devam ettirebilen ve başarılarını arttıran biriydi. 1978 yılında L.Spinks’e yenildikten sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğunu elinden kaçırdı. Aynı yıl içinde Spinks ile rövanş maçı yapan Ali şampiyonluk kemerini tekrar alarak 3. Kez şampiyon oldu. Bu şampiyonluk ile beraber 3 kez Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğunu yaşayan tek isim de Muhammed Ali oldu.

  8. Şampiyonluğuna ardından artık yaşlandığını kabul eden Ali yavaş yavaş ringlerden uzaklaşmaya başlar. 1980’den itibaren Parkinson hastalığı gözlenen ali 84’ten sonra ise tamamen hastalığa yakalanır ve boksa veda eder. Adından sıkça söz ettiren ve meşhur “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım” lafıyla kendini tanıtan Muhammed Ali 04.06.2014 tarihinde solunum yetmezliğinden dolayı dünyaya gözlerini yummuştur. Cenaze törenine her ülkeden binlerce hayranı katılmış ve son yolculuğuna sevenleri tarafından gönderilmiştir.

  9. Dünyanın en hızlı boksörlerinden olan Ali o kadar hızlıydı ki rakiplerinin yumrukları daha kalkmadan o yumruklardan kaçabiliyordu ve çevik ayak hareketleri ile onları şaşırtabiliyordu.

“Bir Boks Kahramanının Hayatı – Muhammed ALİ” üzerine 1 yorum

  1. selim özkan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam