Kapat

Bir orkestra yönetmek ne kadar zordur ?

Bir orkestra yönetmek ne kadar zordur ?

Televizyonlarda veya herhangi bir yerde, bir koroya rastladığınızda, koronun önünde durarak çeşitli el kol hareketleri yapan kişinin ne işe yaradığını herkes merak etmiştir. Orkestranın hepsi önündeki nota kağıtlarına bakarken, orkestranın önüne, seyircilere sırtını dönmüş bir adamın yaptığı hareketler, işin aslını bilmeyen seyircilere her zaman boş gelmiştir.

Orkestra şefi, orada yaptığı hareketlerle yalnızca ritmi ayarlamamaktadır. Orada, koronun hemen önünde o hareketleri yapan kişi, genel olarak orkestrada bulunan tüm müzik aletlerine hakim olmak zorundadır. Orkestra şefinin, en az yedi ensturmanı çalabildiği, pek fazla bilinmeyen bir gerçektir.

 

Orkestra şefleri, ortalama bir insandan altı kat daha zekidir. O kadar müzik aletini çalabilmeyi bilmelerinin yanısıra, hepsinin notalarına da hakim olmak zorundadır. El ve kolları ile yaptıkları tüm o hareketler ise, her bir ensturman için yer alan notaların görsel gösterimidir. Kimi zaman ritmi yavaşlatıp, kimi zaman diğer ensturmanın hızını artırmaktadır. Bu da nota kağıtlarında yer almayan bir noktadır ki bütün bunları yaparken, mutlak surette ahengi bozmamak zorundadır. Eğer elini birkaç santimetre aşağıya kaydırırsa, tüm orkestranın ritmi ve ahengi bozulabilir.

Orkestra şefi, çoğu zaman “dahi” olarak nitelendirilebilecek insanlar arasından seçilmektedir. Ömürlerini bu işe adayan bu insanlar, çoğunlukla, her alanda başarılı olabilmektedir. Beyinlerini kullandıkları kadar, vücutlarının motor yeteneklerinin de gelişmiş olması gereklidir.

Kısaca özetlemek gerekirse, bir orkestra şefi, koronun hepsi kadar bilgi ve yeteneğe sahip olmak zorundadır ve koro, şef olmadan hiçbir işe yaramamaktadır.

“Bir orkestra yönetmek ne kadar zordur ?” üzerine 3 yorum

  1. Damla Yılmaz says:
  2. GencScout says:
  3. MehmetcanK says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam