Kapat

BROWNAE (Haplochromis brownae) Hakkında Bilgi

Victoria Gölü çiklitlerinden olan Brownae ülkemizde yeni tanınan çiklit türlerinden biridir. Sakin ve barışçıl bir balıktır. Yumurtalar kuluçka süresince dişi balığın ağzında saklanır. 14-15 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular anne tarafından akvaryumda sakin ve tehlikesiz bir bölgede ağızdan bırakılarak dolaştırılır. Anne her türlü tehlikeye karşı daima tetiktedir. Bir tehlike hissettiği anda ağzını açar ve yavrular hızla yeniden annenin ağzına girerek tehlikeden korunurlar. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeyi sahiplenir ve bu bölgeye dişileri hariç başka balığı sokmaz. Her erkeğe en az üç dişi oranı ile büyük akvaryumlarda birden fazla erkek beslenebilir. Fakat küçük akvaryumlarda en iyisi bir erkek beslenmesidir.

Brownae dişilerinin erişkin boyu 7-9 cm erkeklerin ise 8-10 cm dir. Brownae erkekleri maksimum 12-13 cm. dişiler ise 10-11 cm kadar büyüyebilir. Akvaryum ısısının 23-26 0 C olması idealdir.

Brownae erkeklerinin renkleri gerçekten görülmeye değerdir. Oldukça sakin ve barışçıl balıklar olmalarına rağmen hiçbir türe kolay kolay da pabuç bırakmazlar. Gerektiği zaman çok sertte olabilen bu balıkların erkekleri özellikle bir yuvaya ihtiyaç duyar ve o yuvayı korumak için sonuna kadar mücadele ederler. Üretilmeleri oldukça kolay bir türdür. Akvaryuma alıştıktan sonra yetişkin bir dişi özellikle bahar aylarında ayda bir yavru verebilir. Bir seferde 50-60 yavru almak mümkündür. Üremelerini teşvik etmek için yapılabilecek bazı dopingler vardır. Benim bugüne kadar beslediğim bütün ciklit türlerinde basari ile test ettiğim ve sonuca ulaştığım bir yöntemi burada sizlerle de paylaşayım. Eğer akvaryumunuzdaki balıkların Ogünlerini haftada bir gün bir parça muz ile yaparsanız ciklitler bu öğünü takip eden günlerde mutlaka yumurtluyorlar. Tek şart balıklarınızın üreyebilecek yetişkinlikte olmaları.