Kapat

Bujiler ve Görevleri

Buji

BUJİ’NİN GÖREVİ NEDİR?

Otomobillerde bobin tarafından oluşan yüksek gerilimli enerjiyi yanma noktasına iletmek ve oluşan yakıt hava karışımını elektrik kıvılcımı yoluyla elektrotlar arasında ateşlemek. Bujinin iyi çalışması ne kadar iyi kıvılcım boyunun oluşmasıyla ilgilidir.

MOTOR VE BUJİ İŞLEVİ

Bujinin tırnak aralığı ideal konumda değilse,buji daha yeni takılmış ve sorunsuz olsa bile yakıt – hava karışımını iyi ateşlemez. Buna bağlı olarak motorun  yanma odasındaki patlama zayıflar ve motorun gücü yeterli seviyeye gelmez. Buna bağlı olarak araçtaki yakıtın çoğu bu sistemden geçmediği için çoğu yanmadan egzozdan çıkar ve yakıt boşa harcanmış olur buda maddi olarak yakıta yansır.

BUJİ NASIL ÇALIŞIR?

Merkezde bulunan elektrottan toprak dediğimiz elektrota sıçrayan kıvılcım, etrafındaki yakıt – hava karşımının ateşlenerek yanma işleminde kullanılır.

BUJİLER NE ZAMAN VE NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

Otomobil olağan düzeyden daha fazla yakıt sarfiyatı yapıyorsa

Motorunuzda ateşleme problemi varsa

Otomobilinizde önceki performansına göre olumsuz yönde değişiklikler varsa ve yeterli randuman alamıyorsanız

BUJİLER NE ZAMAN KONTROL EDİLMELİ?

Motorunuzun avans ayarı dediğimiz ayarlarını yaptırdığınızda

Motorun teste tabi tutulduğunda

Sıfır bir araç değilde ikinci el bir otomobil satın alındığında. Bunun sebebi bilmediğiniz bir araçtaki olası durumlardan kaynaklanmaktadır. Servis bakımlarının yapıldığını kontrol etmek, aracın daha önceki geçmişini gerek internet gerekse sms yoluyla sorgulamak ve araştırmak bu ayarların düzenli yapıldığını bilmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam