Kapat

Burrhus Frederic Skinner Kimdir

Burrhus Frederic Skinner

Burrhus Frederic Skinner, filozof, bilim adamı ve şair Amerikalı bir psikolog bilim adamıdır. Davranışçılık önemli bir savunucusu, Skinner edimsel koşullanma odasını icati yapan  bilinen ve davranış kendi deneysel analizi içindir.  yaygın olarak tüm zamanların en etkili psikologlardan biri olarak kabul edilir.

Yaşamı ve Eğitimı

1904 doğumlu olan Burrhus Frederic Skinner , Pennsylvania, Skinner babası bir avukattır. bir yazar olmak istedi Skinner, Hamilton College, New York’a gitti. 1926 yılında İngiliz edebiyatı lisans aldıktan sonra, Skinner, daha sonra 1931 yılında doktorasını aldı Harvard Üniversitesi katıldı. Onun edebi becerileri ile büyüsünden ve John B. Watson davranışçılık esinlenerek olduktan sonra, onun nüfuzlu edimsel davranışçılığın gelişmesine yol açmıştır psikoloji bölümünden mezun oldu

Katkıları ve Başarıları

Burrhus Frederic Skinner 1936 yılına kadar Harvard Üniversitesi’nde önemli bir araştırmacı idi. Minnesota ve Indiana Üniversitesi’nden Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak kabul edildi. 1948 yılında, kadrolu profesör olarak Hardvard döndü.

Skinner edimsel koşullanma odasını tasarladı. radikal davranışçılık” olarak bilinen bilimin kendi felsefesini tanıttı. Deneysel araştırma psikoloji kendi saygın ve davranış deneysel analizi ile ilgilenir edilir. Insan davranışlarının Skinner analizi son zamanlarda deneysel ve uygulamalı ortamlarda ilgi ve  destek gördü eserini “Sözel Davranış”, gelişmiş. Skinner bilim de özel eğitim özellikle, onun öğrencileri ve meslektaşlarının çalışmaları ile eğitim diğer ilerlemeleridir 21 kitap ve 180 makale yazdı üretken bir yazar oldu.

Skinner psikolojik araştırmalarda bir bağımlı değişken olarak yanıt oranını çalıştı. O da pekiştirme tarifeleri ile ilgili yaptığı son derece etkili çalışmalarının bir parçası olarak yanıt oranını değerlendirmek için kümülatif kaydediciyi anladı. Skinner çalışması, eğitim psikolojisinin kuruluşundan doğru geri ulaşmak ve modern çağın içine ileri olmasına rağmen, onların gerçek potansiyelini elde etmiştir

Ölümü

Burrhus Frederic Skinner 18 Ağustos 1990 tarihinde lösemiden öldü. 86 yaşındaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam